Karpackie Zwierciadło Kultur rozświetliło Kalwarię Pacławską i okolice

Karpackie kultury rozbłysły barwami i dźwiękami w sercu Podkarpacia. Wydarzenie, które połączyło różnorodne tradycje i wyznania, przyciągnęło tłumy mieszkańców oraz gości z zagranicy. Poznajcie niezwykłe chwile festiwalu, który na kilka dni ożywił Kalwarię Pacławską, Arłamów i okoliczne miejscowości.
- Kalwaria Pacławska tętniła ekumenicznym duchem i muzyką Karpat
- Arłamów rozbrzmiał karpackimi melodiami i tańcami z czterech krajów
- Festiwalowe rytmy dotarły do Fredropola, Medyki, Żurawicy i Krasiczyna
- Znani samorządowcy docenili znaczenie festiwalu dla regionu
Kalwaria Pacławska tętniła ekumenicznym duchem i muzyką Karpat
4 lipca wieczorem Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej stało się miejscem wyjątkowego spotkania duchowego. O godzinie 19:00 rozpoczęło się nabożeństwo ekumeniczne pod nazwą „Pielgrzymi Nadziei”, które zgromadziło przedstawicieli różnych chrześcijańskich wyznań zamieszkujących Karpaty. Pod przewodnictwem o. Mariana Gołąba, kustosza Bazyliki Znalezienia Krzyża Świętego, wierni mogli doświadczyć wspólnoty i wzajemnego szacunku między Kościołem Rzymsko-Katolickim, Ewangelicko-Augsburskim, Polskim Autokefalicznym Kościołem Prawosławnym oraz Kościołem Grekokatolickim.
Obecność tak znamienitych duchownych jak Ksiądz Arcybiskup Adam Szal, Ksiądz Biskup Wojciech Pracki, Ksiądz mitrat Wiaczesław Janiel oraz Ksiądz kanclerz Mikołaj Kostecki była pięknym symbolem jedności w różnorodności. To wydarzenie pokazało, że mimo odmiennych tradycji religijnych, mieszkańcy Karpat potrafią wspólnie pielęgnować nadzieję i wzajemny szacunek.
Arłamów rozbrzmiał karpackimi melodiami i tańcami z czterech krajów
5 lipca scena Hotelu Arłamów zamieniła się w prawdziwe centrum folkloru karpackiego. Koncert Galowy zgromadził zespoły z Węgier, Słowacji, Czech, Ukrainy oraz Polski, prezentując bogactwo regionalnych pieśni i tańców. Bodrog Folkdance Ensemble z Węgier, Folklorny Subor Makovica ze Słowacji, Zespół Pieśni i Tańca „Suszanie” z Czech oraz ukraiński Zorekvit_Bend Soniashnyk zachwyciły publiczność różnorodnością rytmów i barw strojów.
Nie zabrakło również lokalnego akcentu – Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl” udowodnił, że polskie tradycje karpackie są równie żywe i pełne pasji. Ten wieczór był prawdziwą ucztą dla wszystkich zmysłów i dowodem na to, jak kultura może łączyć ludzi ponad granicami państw.
Festiwalowe rytmy dotarły do Fredropola, Medyki, Żurawicy i Krasiczyna
6 lipca festiwalowa atmosfera rozlała się także poza główne ośrodki wydarzenia. W mniejszych miejscowościach regionu – Fredropolu, Medyce, Żurawicy oraz Krasiczynie – odbyły się koncerty towarzyszące o godzinie 17:00. Dzięki temu mieszkańcy tych gmin mieli okazję uczestniczyć w karpackiej uczcie kulturalnej bez konieczności dalekich podróży.
Wydarzenie to nie tylko promowało dziedzictwo Karpat, ale także integrowało społeczności lokalne wokół wspólnej pasji do muzyki i tańca.
Znani samorządowcy docenili znaczenie festiwalu dla regionu
Na festiwalu obecni byli także ważni przedstawiciele władz – Poseł RP Marek Kuchciński, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch oraz Starosta Przemyski Bożena Ryczan. Ich udział podkreślił wagę wydarzenia jako platformy promującej wielokulturowość i współpracę międzynarodową na Podkarpaciu.
To właśnie dzięki takim inicjatywom region może rozwijać się jako miejsce spotkań różnych kultur i tradycji, co wzbogaca życie kulturalne mieszkańców oraz buduje pozytywny wizerunek Karpat w Polsce i za granicą.
Na podstawie: Powiat Przemyski
Autor: krystian