Przemyśl uczcił Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych z wielką pompą
W Przemyślu odbyły się wzruszające obchody Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, które zgromadziły wielu mieszkańców oraz przedstawicieli władz lokalnych. Uroczystości miały na celu oddanie hołdu bohaterom, którzy walczyli o wolność Polski po II wojnie światowej.

Przemyśl pamięta o Niezłomnych w historycznych miejscach

1 marca, w sercu Przemyśla, odbyły się główne uroczystości związane z Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych, wojska oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy. Uroczystości rozpoczęły się od zapalenia zniczy i złożenia kwiatów przed dawną siedzibą Urzędu Bezpieczeństwa przy ul. Krasińskiego 25, gdzie oddano cześć żołnierzom podziemia antykomunistycznego.

Delegacje odwiedziły również groby ważnych postaci historycznych, takich jak major Władysław Koby na Cmentarzu Zasańskim oraz Alicja Wnorowska na Cmentarzu Głównym. Na tablicy upamiętniającej żołnierzy Armii Krajowej można przeczytać o tragicznych losach tych, którzy walczyli za niepodległość Polski.

Uroczysta Msza Święta i patriotyczny wieczór w Przemyślu

Centralnym punktem obchodów była Msza Święta odprawiona w kościele OO. Karmelitów Bosych pod przewodnictwem metropolity przemyskiego abp Adama Szala. Po mszy uczestnicy przeszli na Cmentarz Wojskowy, gdzie przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbyła się modlitwa oraz apel poległych, a także salwy honorowe oddane ku czci bohaterów.

W dalszej części dnia w Przemyskim Centrum Kultury i Nauki ZAMEK miała miejsce wyjątkowa prezentacja dotycząca historii Żołnierzy Wyklętych. Zastępca Dyrektora Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, dr Lucjan Fac, wygłosił wykład pt. „Żołnierze Wyklęci - Polskie Podziemie niepodległościowe 1939 - 1956 - ZWZ -AK - „NIE” -DSZ - „WiN”. Na zakończenie wydarzenia odbył się koncert Tadek Firma Solo z towarzyszeniem kwintetu fortepianowego, który dostarczył niezapomnianych emocji.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych w Przemyślu były nie tylko hołdem dla przeszłości, ale także przypomnieniem o wartościach wolności i niezłomności, które są fundamentem naszej tożsamości narodowej.


Na podstawie: Urząd Miejski w Przemyślu