W Przemyślu zbliżają się obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, które odbędą się 29 stycznia. To ważne wydarzenie, które ma na celu upamiętnienie tragicznych losów Żydów z przemyskiego getta, z pewnością przyciągnie uwagę mieszkańców oraz osób zainteresowanych historią regionu.
- Wydarzenia upamiętniające w Przemyślu
- Modlitwa i spektakl w hołdzie ofiarom
- Spotkanie z gośćmi z różnych krajów
Wydarzenia upamiętniające w Przemyślu
Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Przemyślu zaplanowane są na 29 stycznia 2025 roku. Wydarzenia, które zorganizowane zostały przez Prezydenta Miasta Przemyśla oraz Towarzystwo Przyjaciół Przemyśl i Regionu, rozpoczną się o godzinie 10:00. Mieszkańcy będą mieli okazję uczcić pamięć pomordowanych Żydów z przemyskiego getta, składając hołd pod pomnikiem przy ulicy Kopernika 14.
Modlitwa i spektakl w hołdzie ofiarom
O godzinie 11:30 odbędzie się modlitwa ekumeniczna na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Słowackiego. To wyjątkowy moment, w którym wszyscy będą mogli wspólnie oddać cześć ofiarom Holokaustu. Następnie, o godzinie 12:30, zaplanowano spektakl „Dzieci bez dzieciństwa”, który zostanie zaprezentowany przez grupę „Tatr bez granic” z Centrum Kulturalnego w Przemyślu. Scenariusz i reżyseria spektaklu to dzieło Magdaleny Nuckowskiej, a miejsce występu to Aula I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu.
Spotkanie z gośćmi z różnych krajów
W trakcie obchodów odbędzie się również spotkanie z dr hab. prof. UR Wacławem Wierzbieńcem z Polski, Lili Haber z Izraela, Tamar i Szmuel Halpern z Izraela, Sally Mizroch z USA oraz Jeffreyem Cymblerem z USA. Tematem dyskusji będą „Galicyjskie korzenie ich rodzin i ich losy w okresie zagłady”. To niezwykła okazja, aby poznać osobiste historie i refleksje osób, które doświadczyły tragedii Holokaustu.
Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Przemyślu to nie tylko ważne wydarzenie historyczne, ale także moment refleksji nad przeszłością, który powinien skłonić do przemyśleń na temat współczesnych wartości i tolerancji. Jakie lekcje możemy wyciągnąć z tej tragicznej historii, aby nie powtórzyła się ona w przyszłości?
Na podst. Urząd Miejski w Przemyślu