35. rocznica wyborów czerwcowych uczczona przez władze Przemyśla
4 czerwca 1989 roku Polacy, po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej, mieli szansę wziąć udział w wyborach, które choć nie całkowicie wolne, zmieniły bieg historii i przesądziły o upadku komunizmu w kraju. W Przemyślu uczczono 35. rocznicę tych wydarzeń uroczystościami z udziałem lokalnych władz.
  1. Wybory z 4 czerwca 1989 roku
  2. Uroczystości rocznicowe w Przemyślu
  3. Więź historyczna z NSZZ "Solidarność"
  4. Złożenie kwiatów przez władze miasta

Tablica upamiętniająca te wydarzenia znajduje się na budynku przy Most Kamienny 2, gdzie w latach 1980-1981 mieściła się pierwsza siedziba przemyskiej NSZZ „Solidarność”. To właśnie przed nią Prezydent Miasta Wojciech Bakun, wraz z zastępcami Bartłomiejem Barszczakiem i Bogusławem Świeżym, złożyli wiązankę kwiatów.

Ufundowana przez Region Ziemia Przemyska NSZZ "Solidarność" tablica została postawiona w 25. rocznicę protestu na Kamiennym Moście, który odbył się w odpowiedzi na wprowadzenie stanu wojennego i delegalizację "Solidarności".

Te symboliczne gesty przypominają nam o trudnych czasach, kiedy Polacy walczyli o wolność i demokrację. Rok 1989 był przełomowym momentem, który na zawsze zmienił oblicze naszego kraju. Obchody rocznicy wyborów to nie tylko hołd dla historii, ale także przypomnienie, jak ważna jest nasza odpowiedzialność za przyszłość.

Warto pamiętać, że wydarzenia z czerwca 1989 roku były wynikiem długotrwałych starań i walki wielu ludzi, którzy nie bali się sprzeciwić reżimowi. Dziś, w dobie globalnych zmian, ważne jest, abyśmy nie zapominali o lekcjach przeszłości i kontynuowali dążenia do budowania lepszego społeczeństwa.


Źródło: UM Przemyśl