Kapitan Henryk Jaskuła, żeglarz i odkrywca, został uhonorowany tablicą pamiątkową na swoim rodzinnym domu. Uroczystość odsłonięcia tablicy zgromadziła wielu mieszkańców oraz przedstawicieli władz lokalnych.
- Odsłonięcie tablicy pamiątkowej na domu Kapitana Jaskuły.
- Dzieci z przedszkola "Promyczek" przygotowały program artystyczny.
- Przemówienia władz miasta i rodziny Kapitana.
- Wspomnienia o życiu i dokonaniach Kapitana Jaskuły.
W poniedziałek, 22 maja, odbyła się uroczystość upamiętnienia Kapitana Henryka Jaskuły na jego rodzinnym domu. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez przyjaciół Kapitana z Przemyskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, przy wsparciu rodziny oraz władz miasta.
Henryk Jaskuła, znany przede wszystkim z samotnego rejsu dookoła świata, powrócił do portu w Gdyni dokładnie 20 maja 1980 roku, co stało się inspiracją do zorganizowania tego wyjątkowego wydarzenia. W domu przy ul. Elżbiety Drużbackiej mieszkał od połowy lat 50-tych aż do śmierci w 2020 roku, planując swoje rejsy i wychowując córki.
Podczas uroczystości, dzieci z przedszkola językowego "Promyczek", które obecnie znajduje się w budynku, przygotowały specjalny program artystyczny. Wśród gości znaleźli się Prezydent Miasta Wojciech Bakun, Przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Kowalski oraz Wiceprzewodniczący Rady i Radni, a także przyjaciele i znajomi Kapitana z miejscowości Radziszów, gdzie się urodził.
Wspomnienia o Kapitanie przywołał Mieczysław Nyczek, który poprowadził uroczystość, podkreślając, jak ważnym elementem jego życia była willa, w której mieszkał przez ponad 65 lat. Nyczek opowiadał o "kajucie kapitańskiej", pełnej książek, map i zegarów wskazujących czas w różnych częściach świata, co odzwierciedlało pasję Jaskuły do żeglarstwa i odkrywania nowych horyzontów.
Autorem tablicy pamiątkowej, jak również figury Kapitana na ulicy Franciszkańskiej, jest artysta rzeźbiarz Marian Szajda. Kulminacyjnym momentem uroczystości było odsłonięcie tablicy przez córkę Kapitana, prof. Lidię Morawską, oraz Prezesa Przemyskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, Stanisława Dorosza.
Prezydent Wojciech Bakun wyraził wdzięczność inicjatorom wydarzenia, podkreślając znaczenie budowania pamięci o wyjątkowych postaciach związanych z miastem. "To bardzo ważne, abyśmy byli świadomi, że jesteśmy naprawdę wyjątkowym miastem, z którego pochodzi wiele wyjątkowych osób, w tym oczywiście Kapitan Henryk Jaskuła, jak i absolutnie wyjątkowa i znakomita Pani profesor Lidia Morawska. Możemy być dumni, że takie osoby są ambasadorami naszego miasta, nie tylko w Polsce, ale i też na świecie." - mówił Bakun.
Uroczystość zakończyła się wzruszającymi wspomnieniami prof. Lidii Morawskiej, która podkreśliła, jak ważnym miejscem był dla jej ojca rodzinny dom i jak wiele pracy i pasji wkładał w realizację swoich marzeń. "Widzę więc sylwetkę mojego taty nachylonego nad deską kreślarską, zadumanego nad mapami Morza Bałtyckiego i Oceanu, wychodzącego na marszobieg drogą forteczną, aby budować kondycję potrzebną na morzu, analizującego opisy rejsów i doniesienia żeglarskie przy dźwiękach muzyki klasycznej, zawsze obecnej w jego pokoju. To był ogrom pracy i precyzyjnego planowania, które kapitan włożył, to było serce, motywacja, determinacja i wola zwycięstwa, które nim kierowały. I dlatego "Dar Przemyśla" okrążył kulę ziemską." - wspominała.
Na zakończenie uroczystości, zabrzmiał wiersz dedykowany Kapitanowi Henrykowi Jaskule, napisany w tym roku przez Pawła Piętala, co stanowiło piękne zwieńczenie tego pamiętnego dnia.
Według informacji z: UM Przemyśl