Postępowanie przy zerwaniu paska rozrządu na trasie

Pojazdy mechaniczne to bardzo ważne maszyny umożliwiające bezproblemowe przewożenie osób, a także różnych typów ładunków na krótkich i dalekich trasach. Warto jednak mieć na uwadze to, że posiadają one mechanizmy składające się z licznych elementów narażonych na uszkodzenie lub zużycie. Do tego grona można zaliczyć na przykład pasek rozrządu, którego zerwanie może doprowadzić do poważnych, niechcianych konsekwencji.

Co należy zrobić przy zerwaniu paska rozrządu na trasie?

W teorii można dalej podróżować, gdy dojdzie do zerwania paska rozrządu, ale nie jest to zalecane, ponieważ może dojść do uszkodzenia elementów, które są napędzane takim paskiem. Element ten odpowiada za synchronizację pracy wałka rozrządu i korbowodu. Dzięki temu zawory są w stanie otwierać się i zamykać w stosownym czasie. Gdy dojdzie do zerwania paska, zawór może zderzyć się z tłokiem, a to z kolei prowadzi do poważnego uszkodzenia silnika.

Jeśli silnik zostanie uszkodzony w wyniku zerwania paska rozrządu, koszt jego naprawy może być ogromny i sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych. Wiele zależy od rodzaju silnika oraz marki i modelu auta. Nawet w przypadku mniejszych uszkodzeń, jazda z zerwanym paskiem stanowi bezsensowne ryzyko. Oznacza to, że należy jak najszybciej wyłączyć silnik, włączyć światła awaryjne i umieścić trójkąt ostrzegawczy za autem. Następnie warto użyć wyszukiwarki https://pomocdrogowa.info, aby znaleźć i wezwać firmę specjalizującą się w holowaniu uszkodzonych aut do warsztatów stacjonarnych dokonujących naprawy.

Jak uniknąć awarii wywoływanych przez zerwany pasek rozrządu?

Pasek to jeden z najwrażliwszych elementów układu rozrządu, więc należy regularnie sprawdzać jego stan. Gdy widoczne będą na nim pęknięcia oraz inne nieprawidłowości, konieczna będzie jego wymiana. Nawet w przypadku braku objawów uszkodzenia lub zużycia, warto wymieniać pasek co 80-100 tysięcy kilometrów. Ponadto razem z paskiem warto wymienić resztę elementów rozrządu, aby uniknąć poważnych awarii i kosztów w późniejszym czasie.