Każdy pozew jest pismem inicjującym postępowanie w danej sprawie. Nie inaczej jest w przypadku rozwodu, który może zaistnieć tylko po przeprowadzeniu odpowiedniego postępowania sądowego. Sporządzenie odpowiedniego pozwu rozwodowego może znacząco wpłynąć na skrócenie przebiegu całej sprawy, warto więc wiedzieć jak poprawnie go sformułować.
Kto może napisać pozew rozwodowy?
Tak naprawdę z żądaniem orzeczenia rozwodu może wystąpić każdy z małżonków. Pozew rozwodowy może wnieść jednak wyłącznie jeden z nich, nawet, gdy drugi wyraża pełną zgodę na rozwiązanie małżeństwa. Pozew jest wnoszony przez stronę określaną mianem powoda, druga strona (tj. drugi małżonek) występuje w charakterze pozwanego (przeciwnika procesowego).
W rzeczywistości ustawodawca nie wymaga, aby pozew rozwodowy był sporządzony przez profesjonalnego pełnomocnika, tj. przez adwokata lub radcę prawnego. Każdy z małżonków może to zrobić samodzielnie, choć musi mieć na względzie konieczność zastosowania odpowiednich przepisów Kodeksu cywilnego, Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, a przede wszystkim Kodeksu postępowania cywilnego. Każdy pozew sądowy jest formalnym pismem, którego zadaniem jest wszczęcie odpowiedniego postępowania i wykazanie żądań, z którymi występuje powód. Jeśli nie dysponujemy odpowiednią wiedzą lub doświadczeniem w tym zakresie, pomoc prawnika może być naprawdę cenna.
Treść pozwu rozwodowego
Zgodnie z treścią art. 187 KPC, „pozew powinien czynić zadość warunkom pisma procesowego, a nadto zawierać:
- dokładnie określone żądanie, a w sprawach o prawa majątkowe także oznaczenie wartości przedmiotu sporu, chyba że przedmiotem sprawy jest oznaczona kwota pieniężna;
- przytoczenie okoliczności faktycznych uzasadniających żądanie, a w miarę potrzeby uzasadniających również właściwość sądu;
- informację, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku gdy takich prób nie podjęto, wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia.
Pozew może zawierać wnioski o zabezpieczenie powództwa, nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności i przeprowadzenie rozprawy w nieobecności powoda oraz wnioski służące do przygotowania rozprawy, a w szczególności wnioski o:
- wezwanie na rozprawę wskazanych przez powoda świadków i biegłych;
- dokonanie oględzin;
- polecenie pozwanemu dostarczenia na rozprawę dokumentu będącego w jego posiadaniu, a potrzebnego do przeprowadzenia dowodu, lub przedmiotu oględzin;
- zażądanie na rozprawę dowodów znajdujących się w sądach, urzędach lub u osób trzecich.”
Sporządzenie pozwu rozwodowego wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy i doświadczenia prawnego. Jest to szczególnie istotne, gdy żądamy ustalenia winy w rozkładzie pożycia małżeńskiego lub wnioskujemy o powierzenie opieki nad wspólnym małoletnim dzieckiem tylko jednemu z rodziców.
Niezależnie od powyższego, każde pismo procesowe powinno zawierać:
- „oznaczenie sądu, do którego jest skierowane – w przypadku sprawy rozwodowej będzie to w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Z braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma - sąd miejsca zamieszkania powoda, zaś w przypadku sprawy o ustanowienie rozdzielności majątkowej sądem właściwym rzeczowo do rozpoznania pozwu o ustanowienie rozdzielności majątkowej jest sąd rejonowy, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Z braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma – sąd miejsca zamieszkania powoda.
- imiona i nazwiska lub nazwy stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
- oznaczenie rodzaju pisma;
- osnowę wniosku lub oświadczenia;
- w przypadku gdy jest to konieczne do rozstrzygnięcia co do wniosku lub oświadczenia - wskazanie faktów, na których strona opiera swój wniosek lub oświadczenie, oraz wskazanie dowodu na wykazanie każdego z tych faktów;
- podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
- wymienienie załączników.
Gdy pismo procesowe jest pierwszym pismem w sprawie, powinno ponadto zawierać oznaczenie przedmiotu sporu oraz:
- oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby i adresy stron;
- oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby i adresy przedstawicieli ustawowych i pełnomocników stron;
- numer Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL) lub numer identyfikacji podatkowej (NIP) powoda będącego osobą fizyczną, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania lub posiada go nie mając takiego obowiązku.”
Pamiętajmy, że do pisma procesowego dołącza się załączniki wymienione w tym piśmie. Każdy pozew musi być też własnoręcznie podpisany przez powoda, pod warunkiem oczywiście, że nie korzysta on z pomocy profesjonalnego pełnomocnika (wtedy pismo podpisuje adwokat lub radca prawny). Do pozwu należy także dołączyć dowód opłaty za pozew.
Ile kosztuje pozew rozwodowy?
Pozew rozwodowy wymaga uiszczenia stałej opłaty sądowej w wysokości 600 zł. Istnieje jednak szansa na uniknięcie ww. opłat. Konieczne jej wówczas złożenie wniosku o zwolnienie strony od kosztów sądowych (wniosek ten nie podlega żadnym opłatom i jest dołączany do składanego pozwu. Konieczne jest także wypełnienie i przesłanie formularza - OŚWIADCZENIE O STANIE RODZINNYM, MAJĄTKU, DOCHODACH I ŹRÓDŁACH UTRZYMANIA. Komplet dokumentów składamy wraz z pozwem rozwodowym do właściwego sądu.
Uznanie zasadności wniosku nie oznacza jednak, że sąd przychyli się do niego w całości. Może bowiem stwierdzić, iż powoda stać na pokrycie części wydatków i zwolni go od kosztów sądowych jedynie w części.
Więcej informacji na temat prawa rodzinnego w tym rozwodów uzyskasz na stronie Rozwód Adwokat Przemyśl.