W środę 23 sierpnia 2023 roku w Przemyślu, w 84. rocznicę podpisania zbrodniczego paktu Ribbentrop-Mołotow, prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki otworzył wystawę „Zbrodnie niemieckie i sowieckie na Polakach 1939–1945”.

Uroczystość odbyła się przed Pomnikiem Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia, gdzie zaprezentowano wystawę i złożono kwiaty w hołdzie ofiarom sowieckiego totalitaryzmu.

Pomnik Zesłańców Sybiru i Ofiar Ludobójstwa Katyńskiego, który stoi w Przemyślu, w swojej symbolice przypomina jeden z wagonów, którymi po 17 września 1939 roku Sowieci wywozili Polaków na odległe rubieże Syberii, do Azji Środkowej. Ten symbol i ten wagon przypomina, a wręcz jest identyczny, jak wagony, które skradli Niemcy Polakom i za sprawą Deutsche Reichsbahn wywozili Polaków i Żydów do niemieckich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady. Dziś 23 sierpnia Przemyśl – miasto-symbol pokazuje nam wszystkim jaka była właściwie różnica pomiędzy niemieckim narodowym socjalizmem a sowieckim komunizmem. Ta różnica była taka, jak szerokość koryta rzeki San, jak długość kładki przez San, a więc właściwie nie istniała

powiedział w trakcie przemówieniu prezes IPN

W wydarzeniu uczestniczyli Sybiracy, na czele ze Stanisławą Żak, prezesem ZarząduZwiązku Sybiraków Oddział w Przemyślu oraz wiceprezesem Marianem Boczarem. Byli obecni Piotr Pilch, wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Radosłwa Wiatr, wicewojewoda podkarpacki, Wojciech Bakun, prezydent Miasta Przemyśla, Jan Pączek Starosta Przemyski, dr Lucjan Fac, zastępca dyrektora Muzeum Ziemi Przemyskiej, Szymon Wawrzyszko, przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”. Wartę honorową wystawili żołnierze 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich.

Przedstawiciele IPN oraz zebrani goście uczcili ofiary zbrodni niemieckich, składając kwiaty pod Ścianą straceń na Zasaniu. W tym miejscu 31 grudnia 1943 roku Niemcy rozstrzelali dziesięciu polskich zakładników w odwet za zastrzelenie (28 grudnia 1943 roku) przez organizację podziemną agenta gestapo Stanisława Szajnę.

Wystawa „Zbrodnie niemieckie i sowieckie na Polakach 1939–1945” przedstawia najważniejsze informacje na temat zbrodni dokonanych przez okupantów niemieckich i sowieckich na obywatelach polskich w latach wojny i okupacji 1939–1945. Przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Lublinie przy współpracy Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN Delegatura w Radomiu.

Źródło: IPN w Rzeszowie

Zdjęcia: Kamil Krukiewicz