Te wyścigi rajdowe cieszą się największą popularnością

Wyścigi i rajdy samochodowe zawsze budzą wiele emocji. Ściganie się na torze wyścigowym to marzenie niejednego chłopca. Niektórzy z nich porzucają mrzonki o karierze i przyprawiającej o dreszcze szybkości, a inni – robią karierę w sportach ekstremalnych. Które wyścigi rajdowe są najpopularniejsze? Oto te najważniejsze, bez których nie może być mowy o ściganiu się w wielkim stylu.

Fenomen Formuły 1 - wyścigi Grand Prix

F1, czyli Mistrzostwa Świata Formuły 1, to kategoria, która nie mogłaby być pominięta w żadnym rankingu, jeżeli chodzi o wyścigi samochodowe. Formuła 1 jest organizowana co roku od 73 lat, gdyż pierwszy cykl tego rodzaju wyścigów odbył się pięć lat po zakończeniu II wojny światowej, w 1950 roku. Pierwszym mistrzem był Włoch Giuseppe Farina i choć zawody początkowo były organizowane jedynie w Europie, obecnie mają zasięg globalny. Bolidy F1 ścigają się po torach ulicznych oraz na torach zamkniętych, a liczba wyścigów w każdym roku sięga od kilkunastu do kilkudziesięciu. Zdecydowanie jest na co popatrzeć!

WRC, czyli World Rally Championship

Rajdowe samochodowe mistrzostwa świata to również nie lada gradka dla miłośników czterech kółek. Co roku wiele osób zaciekle walczy o niezwykle zaszczytne tytuły rajdowego mistrza świata kierowców, pilotów oraz konstruktorów. Organizatorem zawodów jest Fédération Internationale de l’Automobile (Międzynarodowa Federacja Samochodowa). W trakcie cyklu rozgrywa się kilkanaście rund, które trwają po 3 dni każda. Rajdom WRC towarzyszą też inne wydarzenia jak chociażby Rajdowe samochodowe mistrzostwa świata Junior WRC.

Interesujesz się motoryzacją? Przeczytaj również ten artykuł: Najpopularniejsze wyścigi rajdowe na Świecie

Serie wyścigowe NASCAR – tak się ściga w USA

NASCAR - National Association for Stock Car Auto Racing, a więc Narodowa Organizacja Wyścigów Samochodów Seryjnych również prowadzi swoje serie wyścigów. Te najpopularniejsze to NASCAR Regional Racing, Whelen Modified Tour oraz Dodge Weekly Series. Skupiają one najwięcej widzów i cieszą się największym uznaniem miłośników motoryzacji. Nie oznacza to jednak, że NASCAR na tym poprzestaje. Organizacja ma pod swoim patronatem w sumie aż 1500 wyścigów na 100 torach w Ameryce Północnej oraz Środkowej. Wyścigi te cieszą się największą popularnością w USA, choć mają też swoich fanów w Polsce i całej Europie.

IndyCar Series: wyścigi po amerykańsku (i nie tylko)

Kolejna ważna seria wyścigowa samochodów rodem z kontynentu amerykańskiego to tzw. IndyCar Series. Chociaż same początki tych wyścigów nie były łatwe, obecnie rajd z tej serii Indianapolis 500 stanowi jedno z najważniejszych eventów sportowych w USA. Na samym początku założycielom wyścigów przyświecało to, aby samochody ścigały się jedynie po torach owalnych w USA, ale w 2003 roku wyścigi przekroczyły granicę kontynentu amerykańskiego, a w od 2005 roku organizuje się je również na torach drogowych i ulicznych.

Ściganie się na długi dystans: 24h Le Mans

Wyścigi długodystansowe również skupiają wokół siebie wiele emocji. Znakomitym przykładem zawodów tego rodzaju jest bardzo popularny 24h Le Mans. Zasady gry są tutaj dziecinnie proste: każdy z zawodników ma przejechać jak najwięcej okrążeni w czasie doby, a w każdej drużynie jest po 3 osoby. Całkowita długość toru, jakim odbywa się wyścig to 13 629 m. Tor Circuit de la Sarthe oplata miasto Le Mans w środkowej części Francji.