Czy warto postawić na robotyzację w ówczesnych zakładach produkcyjnych?

Ówczesny przemysł bardzo się rozwija i zauważalny jest trend automatyzacji i robotyzacji przedsiębiorstw. Często używa się terminów takich jak robotyka i robotyzacja, lecz co one tak właściwie oznaczają i jaki mają wpływ na obecne zakłady produkcyjne?

Robotyka a robotyzacja, jaka jest różnica?

Często słyszy się pojęcie takie jak robotyka czy robotyzacja. Na pierwszy rzut oka ciężko zauważyć jakąkolwiek różnicę, gdyż brzmią praktycznie tak samo. Przychodzimy z pomocą i spróbujemy wyjaśnić to w bardzo prosty sposób. Robotyka to projektowanie, tworzenie i wykorzystywanie robotów przemysłowych w procesach. Robotyzacja natomiast to proces zastępowania stanowisk roboczych pracowników fizycznych robotami, czyli zastępowanie pracy ludzkiej robotami. Na szczęście istnieją firmy, które specjalizują się w tym zakresie. Taką firmą jest Inco-System https://inco-system.com/, która spejcalizuje się w usprawnianiu procesów poprzez automatyzację i robotyzację. Jest to coraz bardziej widoczny trend, gdyż wiele firm na świecie i w Polsce stawia właśnie na automatyzację i robotyzację produkcji, gdyż wcześniejszymi stosowanymi technikami produkcji nie są w stanie sprostać już oczekiwaniom klientów. Popyt jest zbyt duży, więc właściciele zakładów produkcyjnych muszą wciąż szukać nowych rozwiązań, które zaoszczędzą czas, pieniądze, zwiększą efektywność i jakość produkowanych dóbr lub świadczonych usług.

Przykłady robotów przemysłowych

W zależności od gałęzi przemysłu i branży, zapotrzebowanie na roboty przemysłowe jest inne. Na początku trzeba dokładnie przeanalizować obecne bądź planowane procesy produkcyjne, aby wyodrębnić poszczególne czynności i operacje technologiczne. Następnie należałoby wyeliminować czynności zbędne, aby stworzyć transparentny proces produkcyjny. To działanie z pewnością zaoszczędzi czas i zwiększy możliwości produkcyjne. Jeśli proces jest już właściwie rozpisany, to doskonale już wiemy jakie roboty przemysłowe są nam potrzebne, aby usprawnić produkcję w danym zakładzie. W zależności od potrzeby, roboty są w stanie wykonywać takie czynności jaki montowanie, przenoszenie wyrobu z jednego miejsca w drugie, sortowanie, układanie, spawanie czy pakowanie. Przykładowym robotem przemysłowym jest robot spawalniczy, który wcześniej zaprogramowany pod konkretne zlecenie produkcyjne jest w stanie sam spawać różne elementy. Funkcji robotów przemysłowych jest wiele, należy jedynie dopasować to urządzenie do konkretnego procesu.

Czy robotyka to przyszłościowy kierunek?

Robotyka, czyli projektowanie, produkowanie i stosowanie robotów to niezwykle innowacyjny trend, który chętnie jest wybierany przez maturzystów jako kierunek na uczelniach wyższych. Nie tylko właściciele dużych firm widzą potencjał i przyszłość w tym obszarze, ale nawet młode osoby, które dopiero zastanawiają się co robić w życiu. Biorąc to wszystko pod uwagę, a także obecne warunki gospodarcze i potrzeby klientów, robotyka to bardzo przyszłościowy kierunek.