Trzy lata temu pożegnaliśmy Zygmunta Majgiera, radnego III, IV i V kadencji Rady Miejskiej w Przemyślu, a w czasach PRL-u jednego z najbardziej zasłużonych działaczy przemyskiej opozycji antykomunistycznej, znanego też ze swojej działalności na rzecz Polaków mieszkających w Ukrainie. Od połowy ubiegłego roku, na podstawie uchwały Rady Miejskiej, na terenie Osiedla Rycerskie, gdzie działał aktywnie, znajduje się Skwer Zygmunta Majgiera.
Nadanie nazwy "Skwer Zygmunta Majgiera" wysepce zieleni u zbiegu ulic Marcina Bielskiego i generała Władysława Sikorskiego, to efekt starań mieszkańców Osiedla Rycerskie, jak również środowiska mieszkających w Przemyślu działaczy kresowych.
Zygmunt Majgier był zasłużonym działaczem opozycji antykomunistycznej w regionie. W 1980 r. był jednym z założycieli przemyskiej Solidarności. W latach 1982-1989 współorganizator podziemnych struktur Solidarności, odpowiedzialny za druk i kolportaż podziemnego pisma „Busola”. Współorganizator pomocy dla represjonowanych i ich rodzin. M.in. rozwoził paczki z pomocą dla internowanych i ich rodzin, jeździł do Ośrodka Odosobnienia w Nowym Łupkowie, Uhercach i szpitala w Sanoku. Wielokrotnie zatrzymywany przez milicję i SB, wiele razy stawał przed kolegium ds. wykroczeń za zakłócanie porządku. W jego domu bezpieka często urządzała rewizje. W 1982 r. zwolniono go z pracy. Po 1989 r. również włączył się w życie samorządowo - polityczne. W 1989 członek Komitetu Obywatelskiego Solidarności Ziemi Przemyskiej. W 1990 inicjator, członek założyciel Stowarzyszenia Miłośników Mościsk i Kresów Wschodnich w Przemyślu. Organizował pomoc dla Polaków mieszkających na Ukrainie. Od 1995 w Ruchu Odbudowy Polski, współzałożyciel oddziału w Przemyślu (Ogniwo Przemyśl), od 2002 przewodniczący ROP w Przemyślu. Był. m.in. radnym miejskim III, IV i V kadencji.
Tekst- Norbert Ziętal, Gazeta Codzienna Nowiny