Wczoraj w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu odbyła się debata społeczna pn. „Cyberzagrożenia wśród młodzieży szkolnej”. Tematem przewodnim były cyberzagrożenia, a w szczególności przemoc rówieśnicza i jej skutki. Adresatami tej debaty byli uczniowie szkół licealnych z Przemyśla i z powiatu przemyskiego.

Zebranych przywitał Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Przemyślu kom. Waldemar Kolczak, który przedstawił tematykę i założenia debaty. Głos zabrał również dr Robert Oliwa prorektor ds. studenckich Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu.

Obecni byli również przedstawiciele Urzędu Miasta Przemyśla, Starostwa Powiatowego, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Przemyślu, Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Przemyślu, przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Rzeszowie Oddział w Przemyślu.

Debatę prowadziła st. asp. Lidia Przybyłowicz koordynator procedury „Niebieskiej Karty” z Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu oraz Ewelina Kasperska Rzecznik Prasowy PANS w Przemyślu.

Prelegenci wyjaśnili pojęcie cyberprzemoc, cyberbulluing - wskazując, że jest to forma przemocy z użyciem nowoczesnych technologii, głównie Internetu oraz telefonów komórkowych, a której doświadczają osoby młode. Wyjaśniono, że prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób w sieci, jest karalne, a takie zjawiska z pozoru często odbierane jako młodzieńcze wybryki, niosą bardzo negatywne skutki. Uwrażliwiono również uczniów by zdawali sobie sprawę z złudnego poczucia anonimowości i bezkarności w sieci oraz konsekwencji, jakie niosą negatywne zachowania w Internecie wobec innych osób. Zaznaczono, że przed współczesną przemocą nie można się ukryć, zostawia po sobie często na zawsze ślad.

Podczas spotkania młodzi ludzie przedstawili problemy z jakimi spotykają się najczęściej w sieci, dzięki czemu wskazali w jaki sposób Policja i inne instytucje mogą wychodzić naprzeciw ich potrzebom.

Prelegentami w poszczególnej tematyce byli:

Cyberprzemoc, niebezpieczeństwa płynące z nieodpowiedzialnego korzystania z Internetu – asp. Krzysztof Skiba z Centralnego Biura ds. Zwalczania Cyberprzestępczości Wydział w Rzeszowie.
Cyberbullying- Asystent Wydziału ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii – st. sierż. Emilia Bazan.
Konsekwencje doświadczania przemocy wśród młodzieży z punktu widzenia ratownictwa medycznego – starszy Ratownik Medyczny Rafał Kijanka

Uczestników spotkania spotkała miła niespodzianka-wizyta Św. Mikołaja, który swoja obecnością i słodyczami umilił spedzony razem czas. Debata została objęta Honorowym Patronatem przez Starostę Powiatu Przemyskiego oraz Prezydenta Miasta Przemyśla.