Licznie i przy pięknej pogodzie przemyślanie świętowali 104 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Główne uroczystości odbyły się przy pomniku Orląt Przemyskich, chociaż nie zabrakło też innych, różnorodnych wydarzeń towarzyszących zarówno 11 listopada, jak w dniach poprzedzających święto.

Już 10 listopada przypomnieliśmy o tych, którzy są symbolem walki o niepodległość w Przemyślu, składając wiązanki kwiatów na grobach Ireny Benszówny, por. Władysława Kramarza, Nieznanego Żołnierza, Legionistów, Orląt Przemyskich oraz przy Kwaterze Żołnierzy polskich poległych w latach 1918-1920 walczących w obronie Ojczyzny. Przemyska młodzież szkolna mogła też w tym dniu posłuchać w Zamku Kazimierzowskim wykładów rodzimych historyków, Karola Kicmana i Lucjana Faca, opowiadających o przemyskim listopadzie 1918 roku, Orlętach Przemyskich i innych wydarzeniach związanych z odzyskiwaniem niepodległości w naszym mieście po 146 latach niewoli.

wykład Lucjana Faca

 

 

11 listopada uroczystości, na które zaprosili jak co roku Prezydent Miasta, Starosta Przemyski i Dowódca Garnizonu Przemyśl, rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny, odprawiona w Bazylice Archikatedralnej. Stąd uczestnicy prowadzeni przez Kompanię Honorową Wojska Polskiego i poczty sztandarowe ruszyli ulicami Starego Miasta w kierunku pomnika Orląt Przemyskich, jednak pochód po drodze tradycyjnie odwiedził jeszcze dwa miejsca związane z jednym z twórców polskiej niepodległości, marszałkiem Józefem Piłsudskim. Delegacje złożyły więc kwiaty przy popiersiu marszałka przy ul Wodnej oraz przy tablicy znajdującej się na Wybrzeżu także noszącym imię marszałka Józefa Piłsudskiego.

11_listopada_2022_3.jpeg

 

 

11_listopada_2022_13.jpeg

Zebranym licznie pod pomnikiem Orląt Przemyskich mieszkańcom i zaproszonym gościom towarzyszyła ogromna, 50 metrowa biało-czerwona flaga rozciągnięta przez przemyskich harcerzy, podobną rozciągnięta została wzdłuż mostu. O godzinie 12.00, podobnie jak w całej Polsce odśpiewany został hymn Polski - był to element akcji "Niepodległa do hymnu".

11_listopada_2022_14.jpeg

 

 

Ze swoimi okolicznościowymi wystąpieniami do zebranych zwrócili się: Anna Schmidt, Posłanka na Sejm RP i sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Marek Rząsa Poseł na Sejm RP, Jan Pączek Starosta Przemyski, Robert Bal Przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu oraz Zastępca Prezydenta Miasta Bogusław Świeży.  W ich przemówieniach nie zabrakło nawiązań do sytuacji za naszą wschodnią granicą i wspierania narodu ukraińskiego. 

- Duch patriotyczny w Polsce i Przemyślu pozwolił nam się właściwie zachować i pomóc uciekającym uchodźcom. Tytuł miasta ratownika nie został nadany dla poszczególnych osób, ale dla wszystkich zaangażowanych w tę pomoc - podziękowaniem dla Was, przemyślan, za to co robiliście i robicie do dzisiaj dla osób uciekających przed dramatem wojny. - powiedział Wiceprezydent Bogusław Świeży.

11_listopada_2022_30.jpeg

Po odczytaniu apelu poległych i oddaniu salwy honorowej przez Kompanię Honorową Wojska Polskiego, delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem Orląt Przemyskich. Po świątecznym spotkaniu Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu zaprosiło uczestników do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.

11_listopada_2022_33.jpeg

 

 

Na swój sposób, kąpielą w Sanie z biało-czerwonymi chorągiewkami, uczciły Narodowe Święto Niepodległości przemyskie Morsy. Po południu 11 listopada w Zamku Kazimierzowskim odbył się spektakl muzyczno-teatralny pt. "Dla Niepodległej" w wykonaniu młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych.