Z roku na rok rośnie popularność piłki ręcznej, to jeden z bardzo ważnych polskich sportów obok piłki nożnej i siatkówki. Dyscyplina wpływa pozytywnie na cały Twój organizm, a rozgrywka o charakterze rywalizacji jest doskonałą okazją do współzawodnictwa. W sporcie tym liczą się zwroty akcji oraz nietypowe zagrania. W piłkę ręczną grają zarówno mężczyźni, jak i kobiety z całego świata. Dowiedz się jak do nich dołączyć, jak kształtowała się historia tej dyscypliny oraz jakiego asortymentu będziesz potrzebować podczas treningów.
Czym w ogóle jest piłka ręczna?
Piłka ręczna swoje korzenie ma w starożytnej Grecji, ale znana nam dziś dyscyplina została ulepszona i rozpowszechniona na początku XX wieku. Wedle historii jako pierwsze podczas wychowania fizycznego w piłkę grały kobiety z żeńskiego gimnazjum w Danii. Sport bardzo szybko zyskał popularność w Europie i Ameryce. W Polsce natomiast ten rodzaj rywalizacji zapoczątkowano we wsi Szczypiorno w 1917 roku. W 1920 roku w Niemczech odbyły się zawody o mistrzostwo kraju, a już w 1925 roku miało miejsce pierwsze międzynarodowe spotkanie drużyn piłki ręcznej. Wkrótce rywalizacja ta oficjalnie została uznana za sport, a w 1936 nawet zyskała miano dyscypliny olimpijskiej. Głównym celem rozgrywki jest zdobycie gola przez jedną z drużyn, a grupa z lepszym wynikiem ostatecznie wygrywa mecz. Jak sama nazwa dyscypliny wskazuje bardzo ważną rolę w grze odgrywają ręce. To za ich pomocą zwykle zawodnik kozłuje piłką. Gra przewiduje kilka bardzo ważnych reguł. Piłki nie można przekładać z ręki do ręki - musi ona uprzednio trafić do innego zawodnika albo upaść. Nie można jej też przetrzymywać dłużej niż przez 3 sekundy, a więcej niż 3 kroki z piłką w rękach skutkuje błędem kroków w grze. W trakcie rozgrywki obydwie drużyny na zmianę wcielają się w rolę atakujących albo broniących. Na boisku podczas gry powinny znajdować się dwa zespoły wraz z dwoma sędziami boiskowymi oraz sekretarzem i mierzącym czas. Każda z drużyn liczy 6 osób oraz bramkarza, który jako jedyny może poruszać się po linii pola bramkowego. Bramkarz staje się zawodnikiem ofensywnym po wyjściu ze swojej przestrzeni, a wtedy obowiązują go zasady takie jak innych zawodników. Na ławce rezerwowych cierpliwie czeka drugie tyle graczy, jednak sztab szkoleniowy powinien liczyć maksymalnie 4 osoby. Tak w dużym skrócie wygląda gra "szczypiornistów".
Jakich sprzętów sport wymaga?
Jak każdy profesjonalny sport piłka ręczna wymaga profesjonalnego sprzętu. W jego skład wchodzi przede wszystkim odpowiednia piłka wykonana ze skóry naturalnej, sztucznej albo materiałów syntetycznych, wytrzymała na otarcia, mocne uderzenia oraz odporna na ewentualne uszkodzenia. Zadbaj o elastyczny dodatek dostosowany do hali albo gry na plaży, bo każda z nich będzie mieć w tym przypadku inne właściwości. Właściwe buty do piłki ręcznej muszą zapewnić Ci performans na najwyższym poziomie. Muszą być zwrotne, bezpieczne oraz umożliwiać Ci komfortową rozgrywkę. Takie obuwie znajdziesz w specjalistycznym sklepie sportowym. Odzież każdej z drużyn powinna mieć jednolity kolor. Będą to spodenki albo spodnie, koszulki, a także skarpetki. Powinny być wykonane z wysokiej jakości oddychającego materiału, który jest lekki i wytrzymały. Na koniec zadbaj o dodatki, które uchronią Cię przed kontuzjami. Są nimi: ochraniacze na krocze, nakolanniki i nałokietniki.
Od czego zacząć uprawiać sport amatorsko?
Zdecydowałeś się na uprawianie tego sportu w wolnym czasie? Zacznij przede wszystkim od ćwiczeń, które pomogą Ci zyskać formę i przygotują do ciężkiej pracy. Zwróć przy tym uwagę na trening nóg oraz rąk, a zwłaszcza pracę nadgarstków, która jest w piłce ręcznej kluczowa, jeśli nie najważniejsza. Odpowiednie ich ułożenie decyduje o efektywności podania, a to może dać Ci lepszą szansę na strzelenie gola. Przede wszystkim staraj się opanować zasady, technikę rzutową, odpowiednie chwyty oraz odbijanie piłki. Możesz uprawiać sport ze zgraną grupą przyjaciół, jednak najlepiej będzie zapisać się na zajęcia amatorskiej piłki siatkowej. Pod okiem trenera z pewnością rozwiniesz skrzydła. Nie zrażaj się, jeśli na początku będzie Ci trudno. Z czasem zyskasz siłę oraz zwinność i zaczniesz osiągać sukcesy. Niezależnie od wieku zacznij trenować piłkę ręczną na hali lub na świeżym powietrzu. Hobby szybko może przerodzić się w prawdziwą pasję do tej dyscypliny!
Jakiego sprzętu pół profesjonaliści (i profesjonaliści) używają z asortymentu Decathlon?
Piłka do piłki ręcznej ma różny rozmiar w zależności od tego, czy grają w nią mężczyźni, czy kobiety. Odpowiednie wykonanie sprawia, że jest elastyczna i wytrzymała. Wyjątkowa przyczepność umożliwia lepszą kontrolę piłki. Możesz nią śmiało wykonywać nawet najsilniejsze strzały!
W tym sporcie konieczna jest niezawodna ochrona, ponieważ bardzo łatwo jest o kontuzje i upadki. Lekkie nakolanniki zapewniają amortyzację, a także oddychają razem z Tobą, dzięki czemu możesz komfortowo trenować i czuć się bezpiecznie. Noś je w komplecie z nałokietnikami, a będziesz mógł odetchnąć ze spokojem podczas każdej rozgrywki.
Piłka ręczna jest wyjątkowym sportem zespołwym
Piłka ręczna ta jest doskonałym sportem zespołowym, który uczy Cię szybkiego podejmowania decyzji i gry fair play oraz niesie za sobą szereg wyjątkowych zalet, które pokochasz. Dyscyplina ta rozwija Twoje umiejętności sportowe, sprzyja pracy zespołowej oraz poprawia kondycję i ogólne samopoczucie. Regularne ćwiczenie gwarantuje trening sercowo-naczyniowy, dostarczając więcej tlenu prosto do mięśni poprzez krwiobieg. Praktyka zwiększy elastyczność całego ciała, a w dodatku poprawi się Twoja koncentracja i zaczniesz w końcu wierzyć w siebie! Choć piłka ręczna wymaga dużo samozaparcia i ciężkiej pracy, to praktyka szybko zaowocuje pozytywnymi zmianami w Twoim życiu!