927 przypadki koronawirusa to nowy bilans na dzień 25 marca 2020. W Polsce w ciągu doby wykonuje się blisko 3 tysiące testów na COVID-19.

Z tego względu sporo mówi się o konieczności pozostania w domu, a osoby, które podejrzewają, że miały kontakt z osobami zarażonymi i mają objawy powinny niezwłocznie udać się do stacji sanitarno-epidemiologicznej lub oddziału zakaźnego szpitala. Tam zostaną wykonane odpowiednie testy. Możliwe również, że niedługo ruszą komercyjne testy na koronawirusa, o czym może świadczyć ta informacja - https://dworska.pl/lekarze-krakow/test-na-koronawirusa-covid-19

Zmiany na czas epidemii koronawirusa w Polsce

Wprowadzone przez polski rząd przepisy dotyczące nowych zasad bezpieczeństwa obowiązują od 24 marca do 11 kwietnia. Główną zmianą w przepisach jest ograniczenie przemieszczania się do absolutnego minimum. Można wychodzić do pracy, udać się do sklepu po zakupy, do lekarza lub do apteki. Osoby opiekujące się osobami starszymi również mogą wykonywać te czynności bez zmian. Tak samo kwestie związane z wyprowadzeniem psa lub jednorazowe wyjście w celach sportowych, na przykład biegi rekreacyjne, są dozwolone. Należy jednak zachować odstęp od pozostałych osób. Istotne są również zmiany odnośnie komunikacji miejskiej.

Ilość miejsc w pojazdach musi być dwukrotnie większa niż liczba pasażerów, tak więc w przypadku jeśli dany autobus może pomieścić 60 osób siedzących, to maksymalnie może tam znajdować się 30 osób. Wynika to z konieczności zachowania odpowiedniego odstępu między poszczególnymi podróżującymi. Jeśli chodzi o spotkania religijne, czyli msze w kościele to zastosowano tutaj kolejne ograniczenia. Dla przypomnienia do tej pory można było uczestniczyć w mszy do 50 osób, teraz w jednym momencie może przebywać na mszy maksymalnie 5 osób, wliczając w to samego kapłana. Warto jeszcze podkreślić, że zmiany te rząd motywuje sytuacją, która wymknęła się spod kontroli we Włoszech lub Hiszpanii. Przygotowanie ograniczeń na wczesnym etapie epidemii pozwoli uniknąć problemów w późniejszym czasie.