Monitoring należności to nic innego jak bieżące kontrolowanie terminów płatności wynikających z wystawieniem faktur VAT. Jest to działanie prewencyjne. Działanie to ma na celu niedopuszczenie do powstawania opóźnień płatniczych. Monitoring należności obejmuje przede wszystkim jednorazowy lub kilkukrotny kontakt z kontrahentem przed terminem spłat, celem przypomnienia o zbliżającym się terminie, kwocie płatności. Zadaniem tego typu usług jest również nawiązanie kontaktu z kupującym w dniu wymagalności faktury, który ma na celu przypomnienie o konieczności dokonania zapłaty za towar. W przypadku braku zapłaty przez kupującego w wymaganym terminie, poinformowanie go o przekazaniu wierzytelności do windykacji. Monitoring wierzytelności, czy też monitoring płatności są to usługi, które zapobiegają powstawaniu opóźnień w spłatach należności. Takie rozwiązania są bardzo korzystne, ponieważ motywują większość kontrahentów do dokonywania terminowych płatności poprzez stały kontakt i wcześniejsze przypomnienie o wpłatach.

Czym jest monitoring należności?

Czy warto w firmie prowadzić monitoring należności?

Monitoring należności większości osobom kojarzy się z procesem windykacji i odzyskiwaniem pieniędzy w dość nietypowy sposób. Zadaniem monitoringu wierzytelności jest przede wszystkim zapobieganie powstawaniu wszelkich problemów z otrzymywaniem nieterminowych wpłat. Natomiast wcześniej użyte pojęcie, takie jak windykacja zajmuje się redukcją opóźnień w spłatach oraz odzyskiwaniem wszystkich należności. Decydując się na usługę monitoringu należności w firmie możemy być pewni, że to bardzo dobre rozwiązanie. Takowa usługa pozwala w utrzymaniu kontroli nad stanem finansów danej firmy, a przede wszystkim przyczynia się do podtrzymania płynności finansowej przedsiębiorstwa. Każdej firmie zależy właśnie na tego typu rozwiązaniach. Ciągłe monitorowanie płatności odgrywa dość ważną rolę.

Bez znaczenia, że są to przedsiębiorstwa małe, czy duże oraz czy wystawiają dużo, czy też mało faktur. Szczególnie taki typ usług przydaje się osobom, które wystawiają faktury VAT z odroczonym terminem płatności. Takowy regularny monitoring w zupełności pozwala na zachowanie całkowitego porządku w dokumentacji danego przedsiębiorstwa, a także pomaga w dotrzymaniu terminowości należności od wszystkich kontrahentów. Płynność finansowa i jej prawidłowe zachowanie są podstawą każdego przedsiębiorstwa. Dlatego bez znaczenia jaką ilość, dana firma wystawia faktur VAT.

Zalety prowadzenia monitoringu należności w firmie

Istnieje szereg korzyści płynących z wprowadzeniu do firmy monitoringu należności. Dzięki usługom tego typu, między innymi: przejmiesz kontrolę nad wszystkimi płatnościami w firmie, poprzez regularne przypomnienie kontrahentom o wpłatach należności – ukształtujesz dyscyplinę płatniczą wśród wszystkich swoich klientów. Ważną korzyścią monitorowania płatności jest także utrzymanie porządku w dokumentacjach firmowych i wszystkich bieżących faktur, a także redukcja ukrytych kosztów, związanych z utrzymaniem nieopłacanej należności. W ten oto sposób każda firma decydująca się na tego typu usługi, może obniżyć koszty bieżącej obsługi klientów, poprawić reputację całej firmy oraz uzyskać stabilność finansową dla całego przedsiębiorstwa.