Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Przemyśl

Rynek usług telekomunikacyjnych na całym świecie rozwija się bardzo dynamicznie, szczególnie w krajach rozwijających się. Pod tym względem Europa pozostaje lekko w tyle, ale też nie stoi w miejscu. Europejskim operatorom telekomunikacyjnym daleko do tych z Chin czy Indii, ale największe firmy działające na całym kontynencie również mają imponującą liczbę abonentów. Jaki jest największy operator telefoniczny w Europie? Sprawdźmy.

Największe europejskie spółki telekomunikacyjne

Szukając największych europejskich operatorów telekomunikacyjnych, trzeba pamiętać, że są to często spółki działające na całym świecie, stąd nie wszyscy ich abonenci będą pochodzić z Europy. Działa to też w drugą stronę – wiele telekomunikacyjnych gigantów spoza Europy wchodzi na rynek Starego Kontynentu i zyskuje w nim spore udziały. Dodatkowo, wiele największych spółek ma swoje spółki-córki w innych krajach, które formalnie są osobnymi podmiotami prawnymi. Dlatego porównując europejskie spółki, trzeba brać pod uwagę przede wszystkim ich siedzibę.

Największym operatorem telefonicznym z Europy, jest holenderska firma VEON Ltd, posiadająca ponad 211 milionów abonentów. Działa głównie w Azji i krajach byłego Związku Radzieckiego. Najwięcej jej abonentów pochodzi z Rosji. Co ciekawe, firma nie oferuje swoich usług w rodzimej Holandii, ani Luksemburgu, skąd pochodzą ich głowni udziałowcy. Pomimo, że liczba ich abonentów może wydawać się imponująca, na tle światowych gigantów wypadają słabo. Największy na świecie operator – China Mobile ma prawie 5 razy więcej użytkowników, a sam VEON zajmuje 9 miejsce w światowym rankingu.

Oczko niżej znajduje się druga największa europejska firma telekomunikacyjna – francuski Orange. Posiada on ponad 206 milionów abonentów w 29 krajach świata, w tym 8 europejskich (Belgia, Francja, Luksemburg, Mołdawia, Rumunia, Słowacja, Hiszpania i oczywiście jako operator telekomunikacyjny w Polsce).

Europejskie podium zamyka brytyjska Vodafone Group, mająca prawie 192 miliony użytkowników w 27 krajach świata (17 europejskich, w tym Wielka Brytania, Hiszpania, Niemcy, Włochy i Ukraina).

Na kolejnych miejscach znajdują się: niemiecki Deutsche Telekom – 179 milionów abonentów (głównie w Europie i USA, w Polsce działający pod marką T-Mobile), oraz norweski Telenor – 178 milionów abonentów w 12 krajach świata (w Europie to głównie kraje skandynawskie – Norwegia, Dania, Szwecja, ale też bałkańskie – Bułgaria, Czarnogóra, Węgry, Serbia).

Kolejne europejskie spółki znajdują się już daleko w rankingu światowym. Jedynie na 20 miejscu w świecie znajduje się hiszpańska Telefonica ze 124 milionami abonentów (głównie Ameryka Południowa i Środkowa, ale też silna pozycja w Niemczech, Wielkiej Brytanii i oczywiście rodzimej Hiszpanii). 24 i 26 miejsce na świecie zajmują rosyjskie: MTS (105 milionów abonentów) i MegaFon – 77 milionów abonentów.

Pozaeuropejskie spółki działające w Europie

Wielu światowych gigantów wchodzi coraz agresywniej również na rynek europejski, próbując się przebić przez konkurencję silnych europejskich potęg. China Mobile ma swoją sieć w Wielkiej Brytanii (wirtualny operator telekomunikacyjny CMLink). Siódmy największy operator telefoniczny – meksykański America Movil posiada swoje sieci w Austrii (jako właściciel A1 – największej krajowej sieci) , na Białorusi (velcom|A1 – drugi największy operator) i w Słowenii (również jako A1).

Rynek operatorów telekomunikacyjnych w Europie