Według meteorologów przez najbliższe dni utrzyma się wysoka temperatura powietrza przekraczająca 30 stopni. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek (24 czerwca br.) ostrzeżenia przed upałem, szczególnie dla południa i zachodnich terenów Polski. Taka pogoda sprzyja spędzaniu wolnego czasu nad wodą. Od początku czerwca utonęło już na terenie kraju 90 osób.

Upały są szczególnie niebezpieczne dla niemowląt i małych dzieci oraz osób w podeszłym wieku. W związku z tym apelujemy o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Starajmy się - w miarę możliwości - nie przebywać w pełnym słońcu. Jeśli nie musimy, nie wychodźmy z domu w godzinach południowych. Każdy powinien pamiętać o piciu dużej ilości wody i unikaniu niepotrzebnego wysiłku fizycznego. Wysoka temperatura osłabia naszą koncentrację. Zachowajmy więc szczególną rozwagę podczas jazdy samochodem. Pod żadnym pozorem nie wolno też zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe.

Od początku czerwca utonęło 90 osób.

Wysoka temperatura zachęca do poszukiwania ochłody w wodzie. Dlatego też apelujemy o rozsądek. Tylko od początku czerwca br. w Polsce utonęło już 90 osób.

Przyczyny tragedii to najczęściej brak wyobraźni, lekkomyślność i brawura oraz niestety kąpiel po spożyciu alkoholu. Dlatego ważne jest, aby kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy i pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu. Przede wszystkim pamiętajmy o najmłodszych - dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych.

Przypominamy, że tzw. „dzikie kąpieliska” możemy zgłosić za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na stronie internetowej Podkarpackiej Policji.

W ramach kampanii " Kręci mnie bezpieczeństwo nad ...wodą" przemyscy policjanci pełnią również służby piesze i na quadach w rejonach rzeki San i innych akwenów wodnych.

Natomiast, jeśli zauważymy niebezpieczną sytuację zagrażającą życiu lub zdrowiu, zawsze dzwońmy na numer alarmowy 112. Właściwa reakcja może uratować komuś życie.

źródło:KGP/mf