1 sierpnia przypadła rocznica Powstania Warszawskiego. Jak co roku, punktualnie o godzinie 17.00 symbolicznie zawyły syreny. Stało się to nie tylko w stolicy, ale w wielu miastach w całej Polsce – w tym także w Przemyślu…

 

PW.jpeg

 

Tego dnia harcerze, kombatanci, przedstawiciele samorządu, członkowie rozmaitych stowarzyszeń i organizacji, a przede wszystkim mieszkańcy naszego miasta zebrali się przy pomniku Orląt Przemyskich, gdzie zgodnie z tradycją w ciszy i skupieniu wzięli udział w uroczystym apelu, który zorganizowany został przez Związek Harcerstwa Polskiego Hufca Ziemi Przemyskiej. Swoją obecnością oddali oni hołd bohaterom największego i najkrwawszego zrywu niepodległościowego w Polsce okupowanej przez nazistowskie Niemcy. Środowe uroczystości były również okazją do wręczenia odznaczeń i dyplomów seniorom przemyskiego Hufca.

 

fot. Agata Czereba (4).jpegfot. Agata Czereba

 

Tuż przed tym, na przemyskim Rynku harcerze zachęcali przemyślan do wspólnego śpiewania (nie)zakazanych piosenek…

 

  fot. Witold Wołczyk

„Drodzy kombatanci, drodzy Druhny i Druhowie, mieszkańcy Wolnego - jeszcze raz to powtórzę - Wolnego Królewskiego Miasta Przemyśla. Dziś pochylam głowę przed tymi, którzy doznali nieopisanych cierpień… Dziś schylam głowę, przed tymi którzy wykazali się nieopisanym bohaterstwem, którzy nie kalkulowali, którzy wiedzieli, że to co robią, robią dobrze…

I dzisiaj życzę Wam, Druhny i Druhowie, żebyście nigdy nie musieli powtarzać ich czynów. Żeby nigdy nasza wolność, nasza Ojczyzna nie wymagała od nas takich ofiar. Cześć i chwała Bohaterom.” – powiedział do zebranych Grzegorz Hayder – Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla.

 

fot. Agata Czereba (8).jpegfot. Agata Czereba

 

W rocznicowych uroczystościach udział wzięli m.in.: Poseł na Sejm RP Wojciech Bakun, Wicewojewoda Podkarpacki Lucyna Podhalicz, Zastępcy Prezydenta Miasta Przemyśla – Grzegorz Hayder oraz Janusz Hamryszczak, Przewodniczący Rady Miejskiej Bogusław Zaleszczyk, Wiceprzewodniczący Rady – Adam Łoziński, Robert Bal i Janusz Zapotocki, radni, przedstawiciele samorządu powiatu przemyskiego i inni.

 

 

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną w Polsce, która wówczas znajdowała się pod niemiecką okupacją. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy kraju przystąpiło blisko 50 tysięcy powstańców. Powstanie zaplanowane na kilka dni trwało przeszło dwa miesiące. Podczas walk w Warszawie zginęło około 18 tysięcy powstańców, a ponad 25 tysięcy zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były potężne i wynosiły około 180 tysięcy zabitych. Pozostałych mieszkańców stolicy - prawie 500 tysięcy osób - wypędzono z miasta, a sama Warszawa została niemal doszczętnie spalona i zburzona…

 

 

 

 

Tekst: Agata Czereba

Zdjęcia: Witold Wołczyk, Agata Czereba