Ceny mieszkań w Przemyślu: 6 164 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

Barometr cen, listopad 2026: mediana ceny mieszkania w Przemyślu wynosi 6 164 zł/m², o 329 zł/m² (+5,6%) więcej niż poziom odniesienia z 2025 r. Typowa kwota zakupu to 305 000 zł. Ceny transakcyjne pokazują przy tym istotne różnice między lokalizacjami, metrażami i rynkiem deweloperskim a wtórnym - sama mediana miejska nie wystarcza więc do porównania konkretnych mieszkań.
Redakcja przemyslonline.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.
Spis treści:
- Ceny mieszkań w Przemyślu: najważniejsze liczby
- Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
- Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
- Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
- Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
- Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
- Przemyśl na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
- Najczęstsze pytania
- Metodologia
Ceny mieszkań w Przemyślu: najważniejsze liczby
- 6 164 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
- 329 zł/m² (+5,6%) - wzrost wobec średniej z 2025 r.
- 5 171-7 825 zł/m² - przedział obejmujący połowę transakcji.
- 305 000 zł - mediana ceny zakupu.
- 49 m² - mediana powierzchni mieszkania.
Rozpiętość cen ma praktyczne znaczenie dla kupujących: budżet warto zestawiać z segmentem powierzchniowym i lokalizacją, a nie wyłącznie ze średnim obrazem całego miasta.

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
| Rynek | Mediana zł/m² |
|---|---|
| pierwotny (deweloperski) | 7 928 |
| wtórny | 6 083 |
7 928 zł/m² na rynku pierwotnym wobec 6 083 zł/m² na wtórnym oznacza premię deweloperską wynoszącą 30,3%. Nie należy jednak traktować jej jako ceny samej nowości budynku: na poziom median wpływa również to, w jakich lokalizacjach i jakie mieszkania trafiają do sprzedaży.
Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
| Metraż | Mediana zł/m² |
|---|---|
| 25-35 m² (kawalerki) | 6 272 |
| 35-45 m² (małe 2-pok.) | 6 492 |
| 45-55 m² (2-pok.) | 6 308 |
| 55-70 m² (3-pok.) | 6 164 |
| 70-90 m² (duże 3-4 pok.) | 5 744 |
6 492 zł/m² to najwyższa mediana w zestawieniu metraży, przypadająca na mieszkania o powierzchni 35-45 m². Kawalerki kosztowały 6 272 zł/m², a lokale o powierzchni 70-90 m² - 5 744 zł/m². Zależność nie jest zatem liniowa: najmniejszy metraż nie oznacza tutaj najwyższej stawki jednostkowej.

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
7 362 zł/m² w rejonie Warneńczyka i 5 424 zł/m² w rejonie Krasińskiego pokazują skalę przestrzennego zróżnicowania rynku. Wysoko w zestawieniu znajdują się również rejony Salezjańskie i Łukasińskiego. Poniżej mediany miejskiej plasują się natomiast rejony Kazanów oraz Stare Miasto.
| Rejon | zł/m² (oba rynki) |
|---|---|
| Głęboka | 9 552 * |
| Warneńczyka | 7 362 |
| Salezjańskie | 7 326 |
| Łukasińskiego | 7 164 |
| Kmiecie | 6 777 * |
| Kolonia | 6 610 |
| Sontagówka | 6 283 * |
| Kazanów | 5 925 |
| Stare Miasto | 5 772 |
| Krasińskiego | 5 424 |
| Zasanie | 5 372 * |
| Kryczówka | 4 664 * |
* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna


Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
Przy zakupie mieszkania za 305 000 zł na rynku wtórnym trzeba uwzględnić również wydatki poza ceną lokalu. Podatek PCC według stawki 2% wynosi około 6 100 zł; zwolnienie obejmuje osoby spełniające warunki zakupu pierwszego mieszkania.
Maksymalna taksa notarialna to do około 2 448 zł z VAT, a opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej wynoszą 300 zł. Wynagrodzenie notariusza można negocjować. Przy standardowym zakupie od dewelopera cena zawiera VAT i PCC nie występuje.
Więcej lokalnych informacji z Przemyśla jest na przemyslonline.pl. Sprawdź też, co dzieje się w najbliższych dniach – wydarzenia i imprezy zbieramy na przemyslonline.pl/wydarzenie.
Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
Historia cen pokazuje wzrost z 5 491 zł/m² w 2024 r. do 6 164 zł/m² obecnie. Łączna zmiana wynosi 12%, a średnioroczne tempo podane w zestawieniu to 6,0%. Wykres pozwala umieścić aktualny poziom w dłuższym przebiegu rynku.

Przemyśl na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
8 591 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa podkarpackiego. Przemyśl pozostaje poniżej tego poziomu o 2 427 zł/m².
Przemyśl wg GUS: mediana ceny lokali mieszkalnych sprzedanych w IV kw. 2024 wyniosła 7 006 zł/m², wobec 6 250 zł/m² rok wcześniej, co oznacza wzrost o 12,1% (źródło: GUS).
| Miasto | Odległość | Mediana zł/m² | Różnica |
|---|---|---|---|
| Przemyśl | - | 6 164 | - |
| Rzeszów | 63 km | 9 945 | +61,3% |
| Krosno | 74 km | 6 808 | +10,4% |
| Jasło | 94 km | 5 985 | -2,9% |
| Dębica | 103 km | 6 718 | +9,0% |
3 781 zł/m² (+61,3%) więcej niż w Przemyślu płacono w Rzeszowie. Niższy poziom cen spośród pokazanych miast odnotowano w Jaśle.
Komentarz analityczny
O ile wzrosły ceny na lokalnym rynku? Aktualne 329 zł/m² (+5,6%) ponad poziom odniesienia z 2025 r. potwierdza kierunek wzrostowy. Tempo pozostaje bliskie 6,0% średniorocznie wykazanemu od 2024 r.; nie wskazuje na przyspieszenie względem tej lokalnej ścieżki.
W skali Polski ceny mieszkań w II kwartale 2026 r. wzrosły o 6,3% rok do roku (źródło: GUS, „Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.”). We wrześniu oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wynosiło 5,98%, wobec 5,99% w sierpniu (źródło: NBP, dane o kredytach mieszkaniowych za sierpień i wrzesień 2026 r.).
Koszt finansowania łączy sytuację ogólnopolską z lokalną poprzez zdolność zakupową gospodarstw domowych. Jeśli dostępność kredytu się poprawi, może podtrzymywać popyt także w Przemyślu. Znaczenie będzie miała jednak równocześnie podaż lokali odpowiadających budżetom kupujących.
Co dalej z cenami? Jeżeli popyt będzie rósł szybciej niż dostępna oferta, presja na wzrost może się utrzymać. Jeśli oferta zwiększy się przy słabszej aktywności kupujących, przestrzeń negocjacyjna może się poszerzyć. Twarda prognoza kierunku cen nie jest tu uzasadniona.
Najczęstsze pytania
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Przemyślu?
Mediana wynosi 6 164 zł/m², a połowa transakcji mieściła się w przedziale 5 171-7 825 zł/m².
Czy ceny mieszkań w Przemyślu rosną, czy spadają?
W porównaniu z poziomem odniesienia z 2025 r. wzrosły o 329 zł/m² (+5,6%).
Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?
Skrajne wartości w tabeli to 9 552 zł/m²* w rejonie Głęboka oraz 4 664 zł/m²* w rejonie Kryczówka; oznaczenia wyjaśnia przypis pod tabelą rejonów.
Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Przemyślu?
Dla mieszkań o powierzchni 25-35 m² mediana wynosi 6 272 zł/m², a dla segmentu 35-45 m² - 6 492 zł/m².
Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?
Tak: mediany wynoszą odpowiednio 7 928 zł/m² i 6 083 zł/m², a premia rynku pierwotnego to 30,3%.
Metodologia
Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 178 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 2 stycznia 2026 do 19 sierpnia 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (14 transakcji) i wtórny (164); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.
Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.
Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.
Stan danych: 2026-08-19; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.
Dane GUS pochodzą z tego samego rejestru, ale są publikowane kwartalnie i z opóźnieniem. Najnowszy dostępny kwartał to IV kw. 2024; stanowią tło historyczne, a nie nowszą wersję bieżącego zestawienia.
Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.
Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę
![]()
Ostatnie Artykuły

Rudnicka wiklina ma swojego bohatera. Młodzi znów opowiedzą historie Podkarpacia

Kontrola auta w Bieszczadach ujawniła brak OC i poszukiwaną pasażerkę

Tolkien, Marvel i nowe thrillery czekają na czytelników Filii nr 5

Polonia Przemyśl – Czarni 1910 Jasło. Mecz 15. kolejki IV ligi podkarpackiej

Cztery urządzenia poprawią dostępność urzędu w Orłach. Umowa za 827 tys. zł

Droga w Orłach do przebudowy. Umowa opiewa na niemal 1,2 mln zł

Ceny mieszkań w Przemyślu - barometr cen transakcyjnych

W Przemyślu tradycja spotka się z nowoczesnością. Gala „WspółTradycji” już w listopadzie

Przemyśl zobaczy taneczne talenty z regionu. Wracają „Tańcowały Dwa Michały”.

Przemyśl lat 80. wraca w czarno-białych kadrach Muzeum Historii Miasta

Cztery wysłużone pojazdy szpitala w Przemyślu trafiły do muzeum

Dwie przyczepy za 190 tys. zł zabezpieczone. Śledczy sprawdzają numery VIN

Movember w Przemyślu: 163 mężczyzn z BiOSG sprawdziło poziom PSA

Studenci poznają możliwości bezpłatnych szczepień przeciw HPV podczas spotkania
Przydatne dane teleadresowe
- Parafia św. Stanisława Biskupa w Przemyślu - kontakt, msze, sakramenty
- Biuro Urządzenia Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Przemyślu - kontakt, pracownie, usługi
- Sąd Okręgowy w Przemyślu - kontakt, wydziały, godziny i opłaty
- Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu - kontakt, zespoły ratunkowe, pierwsza pomoc
- Urząd Miejski w Przemyślu - kontakt, godziny, wydziały i e-usługi
- Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu - bilety, godziny, oddziały i dojazd
