Pod pomnikiem Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia ponownie zgromadzili się Sybiracy, przedstawiciele władza miasta, powiatu, województwa i inni zaproszeni goście, aby przypomnieć o wydarzeniach sprzed 84 lat, kiedy sowieckie wojska podstępnie zaatakowały do Polski. W przededniu rocznicy agresji sowieckiej (16 września) przypomnieliśmy także los zmarłych i żyjących Sybiraków, wywożonych przez okupanta w odległe tereny sowieckiej Rosji.
Uroczystości pod pomnikiem Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia poprzedziła msza święta w kościele pw. Św. Trójcy w intencji ofiar sowieckiej agresji na Polskę oraz zmarłych i żyjących Sybiraków z udziałem pocztów sztandarowych.
Historię Związku Sybiraków, a także jego cele działania, przypomniała Stanisława Żak, Prezes Zarządu przemyskiego Oddziału - był to zresztą wstęp do szczególnych podziękowań dla kilkunastu osób reprezentujących instytucje, organizacje i stowarzyszenia wspierające działalność Sybiraków.
Jedną z osób, która otrzymała pamiątkowy medal, był również Prezydent Miasta Przemyśla - w jego imieniu wyróżnienie odebrał Naczelnik Wydziału Promocji i Kultury Maciej Wolański. Okolicznościowe wystąpienia wygłosili: Posłanka na Sejm RP oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Anna Schmidt, Poseł na Sejm RP Marek Rząsa, Wicewojewoda Podkarpacki Jolanta Sawicka, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch i Starosta Przemyski Jan Pączek. Przemyski samorząd reprezentowali Przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Robert Bal i wspomniany Naczelnik Maciej Wolański.
Szczególnym gościem, który podzielił się z zebranymi wspomnieniami o swoim ojcu, Sybiraku i żołnierzu armii generała Andersa, był Mirosław Kosior. Program spotkania uzupełniły wiersze odczytane przez przemyską poetkę Teresę Parynę i ucznia Szkoły Podstawowej Nr 15 w Przemyślu Bartłomieja Długosza.
Po odczytaniu apelu poległych i salwie honorowej oddanej przez Kompanię Honorową Wojska Polskiego, delegacje złożyły wiązanki pod pomnikiem.
Tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk