W poniedziałek, 21 sierpnia na Rynku w Przemyślu odbyła się uroczystość nadania sztandaru Zakładowi Karnemu w Przemyślu.

Początki historii Zakładu Karnego w Przemyślu sięgają II połowy XIX wieku. W wyniku pierwszego rozbioru Polski w 1772 r. Przemyśl przypadł Austriakom, którzy wykorzystując jego naturalne warunki obronne rychło przystąpili do fortyfikowania miasta. Do budowy przemyskiego więzienia, uznawanego za jeden z najstarszych obiektów więziennych na terenie byłej Galicji przystąpiono około 1875 r. Powstałe więzienie nosiło nazwę Granzus Arest, czyli areszt garnizonowy.

Zakład Karny w Przemyślu jest jednostką penitencjarną podległą Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Rzeszowie. Ustalona pojemność jednostki, łącznie z utworzonym w grudniu Oddziałem Zewnętrznym w Medyce, to 476 miejsce. Zakład Karny w Przemyślu liczy 2 oddziały. Jest to jednostka typu zamkniętego, przeznaczona dla odbywających karę po raz pierwszy, z oddziałami: aresztu śledczego oraz oddziałem dla młodocianych.

Sztandar dla przemyskiego Zakładu Karnego ufundowała Polska Grupa SW Przedsiębiorstwo Państwowe. W poniedziałkowych uroczystościach obok szefa Służby Więziennej gen. insp. Jacka Kitlińskiego, udział wzięli przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych.

Sztandar ma być symblicznym znakiem najlepszych tradycji formacji Służby Więziennej.
W imieniu Prezydenta Miasta Przemyśla, pamiątkowy gwóźdź w drzewiec sztandaru wbił Sekretarz Miasta Dariusz Łapa.