Chociaż nie wszyscy z trzech postaci uhonorowanych upamiętnieniem przy ulicy Matejki 11 byli z urodzenia przemyślanami, to jednak każdy z nich poświęcił swoje dorosłe życie rozwojowi Przemyśla i każdy był z pewnością nietuzinkową osobowością. Franciszka Głowacza, Kazimierza Cieszyńskiego i Zbigniewa Kuchcińskiego połączył też fakt mieszkania w tym samym domu przy urokliwej uliczce prowadzącej do przemyskiego Parku. 13 sierpnia w towarzystwie licznie zgromadzonych gości, rodzin upamiętnionych, przy asyście wojskowej i pocztach sztandarowych, tablica z krótkimi życiorysami tych trzech postaci, została uroczyście odsłonięta.
Fundatorem upamiętnienia jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, a organizatorem uroczystości była wraz IPN jest Przemyska Kongregacja Kupiecka, co jest nawiązaniem do pierwszej z wymienionych osób, czyli Franciszka Głowacza, który w latach 1934 - 1939 był I Prezesem Lwowskiej Kongregacji Kupieckiej o/Przemyśl. Samorząd Miasta Przemyśla reprezentowała Wiceprezydent Bogusław Świeży.
W imieniu rodziny Franciszka Głowacza wspomnieniem o swoim dziadku podzieliła się wnuczka:
- Moi dziadkowe - Franciszek wraz z żoną - byli właścicielami tego domu i do wybuchu II wojny światowej wiedli tutaj szczęśliwe, dobre życie. Dziadek, kapitan Wojska Polskiego, zginął wiosną 1940 roku zamordowany przez sowietów. Nie było dane mi poznać dziadka. ale babcia wojnę przeżyła - miałam to szczęście, że moje dzieciństwo i wczesną młodość spędziłyśmy razem. Dziękuję organizatorom i sponsorom uroczystości w imieniu swoim i rodzeństwa dziękuję za wskrzeszenie pamięci o moim dziadku.
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Poseł na Sejm RP Marek Kuchiński tak wspominał swojego ojca:
- Wielokrotnie podziwiałem mojego tatę za to ogromne zaangażowanie i troskę jaką otaczał naszych rodaków, którzy pozostali za wschodnią granicą - w ogóle rodaków na kresach południowo-wschodnich, a także wszystkich potrzebujących pomocy, bez względu na narodowość. Wydaje mi się, że mieszkańcy naszej ulicy (Matejki) charakteryzują się do dzisiaj. Mam nadzieję, że dzięki tej tablicy to wielkie serce zostanie zapamiętane. Organizatorom i fundatorom także bardzo dziękuję.
Wnuczka Kazimierza Cieszyńskiego także podziękowała organizatorom uroczystości, a także artyście - rzeźbiarzowi Marianowi Szajdzie, który zaprojektował i wykonał tablicę. Przed tymi krótkimi wystąpieniami przedstawiciele rodzin oraz Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie dr hab. Dariusz Iwaneczko wspólnie odsłonili tablicę.
Po złożeniu kwiatów przez delegacje, na koniec uroczystości, głos zabrał Prezes Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej Ryszard Miłoszewski.
zdjęcia: Witold Wołczyk