Złożeniem kwiatów  przy Grobie Katyńskim na Cmentarzu Wojskowym w Przemyślu oraz mszą świętą w intencji Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Kościele OO. Karmelitów Bosych rozpoczęły się tegoroczne obchody 82. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Podobnie jak w poprzednich latach główne obchody odbyły się przy Pomniku Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia przy Wyb. Marszałka J. Piłsudskiego z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego i pocztów sztandarowych. Organizatorami uroczystości byli: Prezydent Miasta Przemyśla, Starosta Przemyski, Dowództwo Garnizonu Przemyśl oraz Stowarzyszenie Rodzin Ofiar Katynia Koło w Przemyślu. 

Katyń_1.jpeg

Samorząd Miasta Przemyśla reprezentowali: Prezydent Miasta Wojciech Bakun wraz z Zastępcą Bogusławem Świeżym, Przewodniczący rady Miejskiej Maciej Kamiński oraz Wiceprzewodniczący Robert Bal i Janusz Zapotocki, radni Rady Miejskiej w Przemyślu. Wśród innych gości znaleźli się Wicewojewoda Podkarpacki Jolanta Sawicka, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, przedstawiciele służb mundurowych oraz Wicestarosta Przemyski Marek Kudła i Wójt Gminy Przemyśl Andrzej Huk.

Katyń_2.jpeg

Modlitwę przed pomnikiem za ofiary zbrodni odmówili wspólnie kapelani: ks. parał. płk Władysław Maciej Kozicki oraz ks. płk Jerzy Mokrauz. Wiersz "Katyń" lwowskiego poety Mariana Hemara odczytała uczennica II LO Kornelia Kozioł. Dla upamiętnienia ofiar odczytany został apel pamięci i oddane zostały salwy honorowe.

Katyń_8.jpeg

Katyń_5.jpeg

W swoich wystąpieniach, zarówno Wicemarszałek Piotr Pilch, jak i Prezydent Wojciech Bakun odnieśli się nie tylko do wydarzeń sprzed 82 lat, ale także do toczącej się za naszą wschodnią granicą wojny:

- My o swój kraj i jego niepodległość walczyliśmy już chyba w każdym wieku naszej historii, a pomimo tego trudno opowiadać dzisiaj o zbrodni katyńskiej bez odniesienia do tego co ma miejsce tuż za naszą granicą. W Katyniu wymordowano elitę państwa polskiego, takie było założenie systemowe - bez elity trudniej odbudować struktury państwowe. Wiele mówi się właśnie o tym, jak wielki wpływ na nasze dalsze losy, historię miał mord w Katyniu. Dzisiaj o swoją niepodległość walczą Ukraińcy - z tego miejsca chciałbym bardzo podziękować wszystkim, którzy pomagają, tutaj, na pierwszej linii frontu, wspomagają tych, którzy uciekają przed wojną.

Katyń_12.jpeg

To jest nie tylko wojna Ukraińców, ale można powiedzieć, że całej Europy. My z perspektywy zbrodni sprzed 82 lat, patrzymy na nią inaczej - związane z tyłu ręce i strzał w tył głowy, to bestialstwo ma miejsce także teraz. I chociaż myśleliśmy, że takie rzeczy nie mogą mieć miejsca w XXI wieku, to jednak mają miejsce.

Będziemy mieli z narodem ukraińskim bardzo zbieżny moment w historii. Chociaż z jego strony doświadczyliśmy sporo złego, to pamiętajmy o jednym: na każdym etapie, każdy z nas pisze historię. Historia, która już jest napisana, czy to jest Katyń, czy wywózki na Sybir, czy też Wołyń - to historia, na którą już nie mamy wpływu, ona jest już opowiedziana. W tej chwili wspólnie zapisujemy puste karty historii i to jakiej historii będą się uczyć dzieci za 100, czy 200 lat o naszych działaniach, to zostanie na zawsze. Dlatego tak ważne jest aby potomni mogli powtórzyć słowa, które my tak często wypowiadamy przy uroczystościach patriotycznych: zachowali się jak trzeba. Dziękuję jeszcze raz wszystkim przemyślanom, którzy w tym trudnym dla naszych sąsiadów czasie, zachowują się jak trzeba  - powiedział Prezydent Wojciech Bakun.

Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przed Pomnikiem Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia.

Katyń_25.jpeg

 

 

Tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk