Złożeniem kwiatów przy Grobie Katyńskim na Cmentarzu Wojskowym w Przemyślu oraz mszą świętą w intencji Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Kościele OO. Karmelitów Bosych rozpoczęły się tegoroczne obchody 82. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Podobnie jak w poprzednich latach główne obchody odbyły się przy Pomniku Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia przy Wyb. Marszałka J. Piłsudskiego z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego i pocztów sztandarowych. Organizatorami uroczystości byli: Prezydent Miasta Przemyśla, Starosta Przemyski, Dowództwo Garnizonu Przemyśl oraz Stowarzyszenie Rodzin Ofiar Katynia Koło w Przemyślu.
Samorząd Miasta Przemyśla reprezentowali: Prezydent Miasta Wojciech Bakun wraz z Zastępcą Bogusławem Świeżym, Przewodniczący rady Miejskiej Maciej Kamiński oraz Wiceprzewodniczący Robert Bal i Janusz Zapotocki, radni Rady Miejskiej w Przemyślu. Wśród innych gości znaleźli się Wicewojewoda Podkarpacki Jolanta Sawicka, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, przedstawiciele służb mundurowych oraz Wicestarosta Przemyski Marek Kudła i Wójt Gminy Przemyśl Andrzej Huk.
Modlitwę przed pomnikiem za ofiary zbrodni odmówili wspólnie kapelani: ks. parał. płk Władysław Maciej Kozicki oraz ks. płk Jerzy Mokrauz. Wiersz "Katyń" lwowskiego poety Mariana Hemara odczytała uczennica II LO Kornelia Kozioł. Dla upamiętnienia ofiar odczytany został apel pamięci i oddane zostały salwy honorowe.
W swoich wystąpieniach, zarówno Wicemarszałek Piotr Pilch, jak i Prezydent Wojciech Bakun odnieśli się nie tylko do wydarzeń sprzed 82 lat, ale także do toczącej się za naszą wschodnią granicą wojny:
- My o swój kraj i jego niepodległość walczyliśmy już chyba w każdym wieku naszej historii, a pomimo tego trudno opowiadać dzisiaj o zbrodni katyńskiej bez odniesienia do tego co ma miejsce tuż za naszą granicą. W Katyniu wymordowano elitę państwa polskiego, takie było założenie systemowe - bez elity trudniej odbudować struktury państwowe. Wiele mówi się właśnie o tym, jak wielki wpływ na nasze dalsze losy, historię miał mord w Katyniu. Dzisiaj o swoją niepodległość walczą Ukraińcy - z tego miejsca chciałbym bardzo podziękować wszystkim, którzy pomagają, tutaj, na pierwszej linii frontu, wspomagają tych, którzy uciekają przed wojną.
To jest nie tylko wojna Ukraińców, ale można powiedzieć, że całej Europy. My z perspektywy zbrodni sprzed 82 lat, patrzymy na nią inaczej - związane z tyłu ręce i strzał w tył głowy, to bestialstwo ma miejsce także teraz. I chociaż myśleliśmy, że takie rzeczy nie mogą mieć miejsca w XXI wieku, to jednak mają miejsce.
Będziemy mieli z narodem ukraińskim bardzo zbieżny moment w historii. Chociaż z jego strony doświadczyliśmy sporo złego, to pamiętajmy o jednym: na każdym etapie, każdy z nas pisze historię. Historia, która już jest napisana, czy to jest Katyń, czy wywózki na Sybir, czy też Wołyń - to historia, na którą już nie mamy wpływu, ona jest już opowiedziana. W tej chwili wspólnie zapisujemy puste karty historii i to jakiej historii będą się uczyć dzieci za 100, czy 200 lat o naszych działaniach, to zostanie na zawsze. Dlatego tak ważne jest aby potomni mogli powtórzyć słowa, które my tak często wypowiadamy przy uroczystościach patriotycznych: zachowali się jak trzeba. Dziękuję jeszcze raz wszystkim przemyślanom, którzy w tym trudnym dla naszych sąsiadów czasie, zachowują się jak trzeba - powiedział Prezydent Wojciech Bakun.
Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przed Pomnikiem Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia.
Tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk