14 lutego 1942 roku rozkazem Naczelnego Wodza generała Władysława Sikorskiego Związek Walki Zbrojnej zostaje przemianowany na Armię Krajową, działającą na terenie okupowanej przez Niemcy i ZSRR Polski. W rocznicę powstania jednej z największych w Europie zakonspirowanych sił zbrojnych przedstawiciele wojska i samorządów miasta i powiatu złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscach upamiętniających działalność AK.
14 lutego 1942 r. do Kraju dotarła depesza, w której Naczelny Wódz, gen. Władysław Sikorski, rozkazywał:
Dnia 14 lutego 1942 r.
Kalina
W ślad za moim rozkazem l.2926 z dnia 3 IX 1941 r.
1. Znoszę dla użytku zewnętrznego nazwę ZWZ – wszyscy żołnierze w czynnej służbie wojskowej w Kraju stanowią „Armię Krajową” podległą Panu Generałowi, jako jej dowódcy
2. Stanowisko Pana Generała nosi nazwę Dowódcy Armii Krajowej […]
Naczelny Wódz
Sikorski
Generał broni
Przemianowanie ZWZ na Armię Krajową miało wymiar symboliczny pokazując, że istnieją trzy części Polskich Sił Zbrojnych: Armia Polska na Zachodzie, Armia Polska w ZSRS i Armia Krajowa, z których ta ostatnia prowadziła najintensywniej ówcześnie walkę zbrojną. Innym powodem zmiany nazwy był proces scalania wszystkich konspiracyjnych sił zbrojnych w Polsce. W ramach Armii Krajowej skupiła się niemal cała patriotycznie nastawiona część narodu polskiego.
Hołd żołnierzom, Armii Krajowej pod obeliskiem znajdującym się przed siedzibą Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej oddali dzisiaj: Starosta Przemyski Jan Pączek, Prezydent Miasta Wojciech Bakun, Dyrektor Muzeum Jan Jarosz oraz przedstawiciel Dowódcy Garnizonu Przemyśl.
Drugim ważnym miejscem na mapie Przemyśla, gdzie składamy kwiaty myśląc o żołnierzach podziemnej armii jest kwatera na Cmentarzu Wojskowym poświęcona poległym, zamordowanym i zmarłym członkom Armii Krajowej.
tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk