UM Przemyśl: Przemyśl. Brama Węgier Ambasada RP w Budapeszcie zaprasza do Twierdzy Przemyśl
Na stronach internetowych Ambasady RP w Budapeszcie (w języku polskim oraz po węgiersku) od pewnego czasu zamieszczone jest niezwykłe zaproszenie. Materiał zatytułowany Przemyśl. Brama Węgier”, który w ojczystym języku naszych bratanków brzmi: Przemyśl. Magyarország kapuja” jest nie tyle reklamą, co zachętą do odwiedzenia prastarego nadsańskiego grodu, który przecież od wieków stanowił jedno z najbliższych sercu każdego Węgra miejsc na mapie Polski.
Polak, Węgier, dwa bratanki (…) fragment historycznego przysłowia, występującego od dawien dawna zarówno w języku polskim, jak i węgierskim najdobitniej przywołuje trwającą od lat zażyłą przyjaźń i pokrewieństwo obu narodów. Węgrzy są jedną z najliczniejszych grup turystów, odwiedzających miasto nad Sanem. Przybywają tu zarówno miłośnicy klimatycznych, historycznych, niezwykle urokliwych miejsc, jak i eksploratorzy Twierdzy Przemyśl, w której swego czasu stacjonowało tysiące węgierskich żołnierzy. Wielu z nich spoczęło na przemyskich nekropoliach.
Nie wszyscy Węgrzy wiedzą jednak, jaka perła kryje się tuż za wschodnią granicą Polski. Ile w niej węgierskich akcentów i dowodów niegasnącej przyjaźni. Artykuł przygotowany przez polską Ambasadę rozpowszechniany jest także w mediach społecznościowych na Węgrzech. Opatrzony wspaniałymi opisami, których dopełnieniem są urokliwe zdjęcia Grzegorza Karnasa oraz film Twierdza Przemyśl tak wiele do zdobycia” przygotowany przez Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl, daje gwarancję przeżycia niezwykłej przygody w Przemyślu. Bramie Węgier. Do której my także serdecznie namawiamy.
tekst: Agata Czereba
Przemyśl. Brama Węgier
Jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast polskich i regionu. Tygiel etniczny - pogranicze narodowości, kultur i religii na tle ścierających się interesów regionalnych i europejskich dynastii.
W IX w. region i gród we władaniu Państwa Wielkomorawskiego, w 899 zajęty przez Węgrów… Oblegane i zdobywane przez wojska ruskie, węgierskie, polskich władców, Wołochów, Tatarów, oddziały kozackie, siedmiogrodzkie, mołdawskie, szwedzkie, armie carską i austro węgierską, ukraiński Legion Strzelców Siczowych, hitlerowców i sowietów…
Miasto odwiedzone przez polskich królów, m.in. Bolesława II Śmiałego i prawdopodobnie aż dziewiętnaście razy przez Władysława II Jagiełłę oraz papieża św. Jana Pawła II, ośmiokrotnie przez jednego z największych władców ówczesnego świata cesarza Franciszka Józefa I, ale również cara Rosji Mikołaja II.
Miasto w łuku Karpat, urokliwie rozłożone na porosłych lasami wzgórzach i w dolinie, przecięte na dwie części rzeką San. Na przestrzeni dziejów Przemyśl kwitł, upadał i podnosił się. Miasto bogate architekturą mieszczańską, sakralną, ale i militarną ze wszystkich okresów historycznych. Do dziś w urokliwych uliczkach pełnych tajemnic przeszłości oczarowuje przybysza mieszaniną zabytków z różnych epok i stylów, również z elementami budownictwa i wzornictwa typowymi dla mniejszości narodowych i religijnych.
Przemyśl od zarania dziejów miał rozmaite bezpośrednie oficjalne i ludzkie kontakty z Węgrami, raz przyjacielskie, czasami burzliwe. Historia sprawiła, że zapisał się w świadomości Węgrów szczególnie jako Brama Węgier miasto i cesarsko królewska twierdza naturalnie zamykająca przejście w kierunku niziny panońskiej. Bramy Węgier w okresie październik 1914 roku marzec 1915 roku jak lwy bronili żołnierze Monarchii, w znacznej mierze Węgrzy.
Miasto o nazwie prawie nie do wymówienia dla Bratanków, jednak również i dziś jedno z najbardziej znanych i żyjących w pamięci Węgrów jako Brama Węgierska i symbol bohaterstwa, co upamiętnia pomnik przedstawiający lwa usytuowany po budańskiej stronie mostu Małgorzaty w Budapeszcie. W centralnej części cokołu pomnika złoci się nazwa miasta - Przemyśl.
fot. Grzegorz Karnas
**Więcej znajdziecie Państwo na stronach internetowych:
gov.pl/web/wegry/przemysl-brama-wegier
gov.pl/web/magyarorszag/przemysl-magyarorszg-kapuja
Urząd Miejski w Przemyślu,
przemysl.pl/60510/3453/przemysl-brama-wegier-ambasada-rp-w-budapeszcie-zaprasza-do-twierdzy-przemysl.html
Autor: krystian