1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, który został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Nazywamy ich również żołnierzami niezłomnymi - byli bohaterami różnych formacji antykomunistycznego podziemia. Wśród tych, którzy oddali swoje życie lub zdrowie za niepodległą Polskę są także związani z Przemyślem - major Władysław Koba i Alicja Wnorowska.
Jak co roku władze samorządowe Przemyśla, powiatu przemyskiego oraz Dowództwa Garnizonu Przemyśl wspólnie oddają cześć Żołnierzom Niezłomnym zapalając znicze i składając kwiaty na grobach tych ważnych dla naszej historii postaci. Grób majora Władysława Koby na Cmentarzu Zasańskim oraz Alicji Wnorowskiej na Cmentarzu Głównym odwiedzili dzisiaj (1 marca) Prezydent Miasta Wojciech Bakun wraz Zastępcą Bogusławem Świeżym, Starosta Przemyski Jan Pączek oraz delegacja reprezentująca Dowódcę Garnizonu Przemyśl z ppłk Rafałem Kluzem. W delegacji kombatantów znalazł się także syn Alicji Wnorowskiej - Stanisław. Honory przemyskim Żołnierzom Wyklętym oddało także kierownictwo Centrum Kulturalnego w Przemyślu Janusz Czarski i Janusz Zapotocki.
Tradycyjnie obok złożenia kwiatów na mogiłach delegacje uczciły pamięć żołnierzy podziemia antykomunistycznego przed dawną siedzibą Urzędu Bezpieczeństwa przy ul. Krasińskiego 25. We wszystkich tych miejscach towarzyszyła im warta honorowa. Uroczystości zakończyła Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych odprawiona w Kościele Garnizonowym przy ul. Słowackiego, odprawiona przez Kapelana Garnizonu Przemyśl ks. ppłk Rafała Kapronia.
Major Władysław Koba był bohaterem II wojny światowej i powojennej konspiracji niepodległościowej, ostatnim komendantem Okręgu Rzeszowskiego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Został stracony na mocy wyroku komunistycznego Wojskowego Sądu Rejonowego w Rzeszowie 31 stycznia 1949 roku, a jego szczątki odnalezione przez IPN, spoczęły w grobie rodzinnym w Przemyślu w 77.rocznicę napaści Związku Sowieckiego, w 2016 roku.
Alicja Wnorowska była od września 1944 roku członkiem Brygad Wywiadowczych AK, która została umieszczona w przemyskim, a potem rzeszowskim Urzędzie Bezpieczeństwa, jako źródło wywiadowcze. Aresztowana we wrześniu 1946 roku, została skazana na karę śmierci, która została zamieniona na dożywocie. Więzienie opuściła w 1955 roku. Zmarła w 2008 roku.
tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk
zdjęcia: Tomasz Golkowski