Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Przemyśl

Witając Nowy Rok pamiętajmy o bezpieczeństwie, a także o rygorze epidemicznym i przepisach przeciwpożarowych, by nie narazić się na przykre konsekwencje. Petardy i fajerwerki postrzegane jako jeden z elementów dobrej zabawy mogą stać się przyczyną wielu poważnych wypadków. Nieostrożne używanie sztucznych ogni może prowadzić do poparzeń i okaleczeń. Policja apeluje o ostrożność

Sylwester z pewnością będzie wyglądać zupełnie inaczej niż do tej pory. Wszystko za sprawą panującej pandemii koronawirusa w Polsce i na świecie, a wraz z nią wprowadzeniu licznych ograniczeń. Dlatego przemyscy policjanci apelują o przestrzeganie obostrzeń jak, również o ostrożność podczas używania fajerwerków, by sylwester minął spokojnie.

Pamiętajmy, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i podczas ich używania trzeba zachować szczególną ostrożność i używać ich zgodnie z instrukcją.

Kupując należy sprawdzić czy:

  •    Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych i czy nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna.  
  •    Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.
  •    Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem.
  •    Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi.
  •    Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim

Używając materiałów pirotechnicznych należy pamiętać o:

  •    Czytaj instrukcje. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta. 
  •    Zwróć uwagę na ostrzeżenia.
  •    Zachowaj bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi.
  •    Wybierz miejsce, w którym - korzystając z fajerwerków - nie zrobisz nikomu krzywdy
  •    Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne.

Pamiętajmy również, że sztucznych ogni nie wolno odpalać w grupie osób, z ręki, na balkonie, z okna czy z dachu pokrytego łatwopalną papą. Fajerwerków nie można też demontować, czy próbować ponownie odpalać tych, które nie zadziałały.
Podczas odpalania sztucznych ogni szczególną uwagę zwracajmy na dzieci. Pilnujmy, by oglądały fajerwerki z bezpiecznej odległości. Pod żadnym pozorem nie pozwalajmy aby same odpalały petardy.

Pamiętajmy też o zwierzętach, które boją się wybuchów. Zadbajmy, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów.

Policjanci przypominają również, że wyroby pirotechniczne mogą być sprzedawane wyłącznie osobom dorosłym. Sprzedaż takich wyrobów niepełnoletnim stanowi przestępstwo, za które grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności nawet do lat 2.