Belka Programu Rozwój Lokalny
Trwają prace zespołu miejskiego oraz zespołów zadaniowych, których celem jest przygotowanie aplikacji do II etapu Programu Rozwój Lokalny finansowanego w ramach III edycji Funduszy norweskich i EOG na lata 2014 - 2021. Przypomnijmy, iż miasto Przemyśl znalazło się wśród 54 miast, które mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach ww. Programu. Program ma na celu wsparcie małych i średnich miast w wypracowaniu i wdrożeniu przez nie zrównoważonego i systemowego podejścia do rozwoju lokalnego, a tym samym do ograniczenia negatywnych zjawisk rozwojowych oraz podniesienia standardu życia ich mieszkańców.

Zespół miejski - w skład którego wchodzą mieszkańcy miasta, społecznicy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, przedstawiciele uczelni wyższej, kościołów różnych obrządków, przedsiębiorcy oraz pracownicy Urzędu Miejskiego - pracuje nad określeniem obszarów, które negatywnie wpływają na rozwój miasta oraz stworzeniem katalogu działań, które pomogą zatrzymać lub wyeliminować negatywne zjawiska w nich zachodzące. Celem tych działań jest podniesienie jakości i standardu życia mieszkańców oraz zwiększenie poziomu partycypacji społecznej oraz gospodarczej w różnych procesach rozwojowych Przemyśla.
Te wszystkie zamierzenia sprawiają, że dla pracy Zespołu Miejskiego niezwykle ważny, a nawet niezbędny jest udział mieszkańców i przedsiębiorców w prowadzonych konsultacjach i badaniach ankietowych. Jeśli ktoś z Państwa jeszcze nie wypełnił ankiet zamieszczonych na naszej stronie, serdecznie do tego zapraszamy i zachęcamy. Zebrane w ten sposób głosy i sugestie będą dla nas cennym drogowskazem przy opracowywaniu wspomnianej diagnozy.



Zespół Miejski poza pracą indywidualną nad przygotowaniem wspomnianej aplikacji do II etapu Programu pracuje również z doradcami Związku Miast Polskich i doradcami zewnętrznymi. Przed okresem pandemicznym, spotkania i warsztaty odbywały się w formie stacjonarnej, obecnie nie chcąc zwalniać tempa prac wszelkie przedsięwzięcia prowadzimy z wykorzystaniem narzędzi Online. Równolegle trwają działania związane z opracowaniem dwóch kluczowych elementów tego programu: Planem Rozwoju Lokalnego i Planem Rozwoju Instytucjonalnego. W ramach programu obligatoryjne jest opracowanie przede wszystkim projektów, które odnosić się będą do wymiarów: środowiskowego, społecznego, gospodarczego oraz instytucjonalnego.
Finansowanie projektów: dofinansowanie projektu wynosi od 3 do 10 mln euro brutto. Poziom dofinansowania wynosi do 100% kosztów kwalifikowalnych.

rozwój lokalny_2.jpeg