Każdemu ogrodnikowi doskonale znana jest agrowłóknina. To bardzo popularny produkt, który ma bardzo szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. Posiada on jednak, zarówno zwolenników, jak i przeciwników, którzy twierdzą, że to tylko zbędny wydatek. Jak jest w rzeczywistości? Sprawdzamy, czym jest agrowłóknina i jakie są największe zalety jej stosowania. Ten krótki poradnik rozwieje wszelkie mity, które przez lata gromadziły się na temat tego rozwiązania.

Czym jest agrowłóknina?

To lekki materiał zbudowany z włókien polipropylenowych, który zaczęto stosować w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Zachodniej Europy. Początkowo agrowłóknina używana była głównie na plantacjach truskawek, jednak szybko dostrzeżono, że można wykorzystać ją na wiele innych sposobów. Obecnie często stosowana jest również przy uprawach innych owoców i warzyw, ale także przy rabatach z kwiatami i przekona niejednego sceptyka do skorzystania z agrowłókniny.

Zastosowanie agrowłókniny

Agrowłóknina spełnia w ogrodzie dwie podstawowe role: służy do ściółkowania gleby oraz do ochrony roślin. Rynek producentów tego produktu jest bardzo szeroki, dzięki czemu bez trudu można dobrać produkt do celu, który sobie założyliśmy - agrowłóknina dostępna jest w wielu kolorach oraz w różnej gramaturze.

Stosowanie agrowłókniny w ogrodzie - poznaj zalety tego rozwiązania

Rodzaje agrowłókniny

Ze względu na zastosowanie wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje tego materiału:

  • agrowłóknina biała,
  • agrowłóknina czarna.

Biała agrowłóknina przeznaczona jest do ochrony roślin przed mrozem, wiatrem, deszczem a także innymi szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Świetnie sprawdza się przy rozkwitaniu kwiatów, ponieważ pomaga utrzymać wodę, chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem, a także zimowymi przymrozkami. Używana jest zwykle do roślin wrażliwych na chłód i niekorzystne warunki pogodowe.

Czarna agrowłóknina (można spotkać również kolor zielony oraz brązowy) przeznaczona jest do ściółkowania gleby. Celem takiego zabiegu jest ochrona roślin przed chwastami i chorobami - pozwala to ograniczyć liczbę stosowanych środków chemicznych. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest fakt, że agrowłóknina pozwala zatrzymać wilgoć, spowolnić proces parowania oraz nadać glebie pulchności. Świetnie sprawdza się jako podkład do upraw warzyw i owoców, a także jako pod rabaty z kwiatami.

Zalety stosowania agrowłókniny

Jak widać, materiał ten posiada szereg zastosowań, które pomagają rozwijać piękny ogród - dlatego jest tak ceniona przez ogrodników. Jakie są największe zalety stosowania agrowłókniny?

  • chroni kwiaty przed chwastami,
  • ogranicza liczbę stosowanych środków chemicznych,
  • zapobiega chorobom,
  • chroni przed mrozem, gradem i nadmiernym nasłonecznieniem,
  • spulchnia ziemię,
  • dłużej utrzymuje wilgoć,
  • prosta w użyciu.

Przeciwnicy stosowania agrowłókniny zarzucają jej mało estetyczny wygląd. Problem ten można zniwelować przez odpowiednie ułożenie materiału pod rabatami kwiatów, a następnie przykrycie go korą drzewną - całość będzie prezentowała się bardzo estetycznie.

Podsumowanie

Nawet najwięksi sceptycy przekonają się do stosowania agrowłókniny już po pierwszym jej stosowaniu. To ogromne udogodnienie w pracy ogrodowej, z której warto skorzystać, żeby rabaty kwiatowe prezentowały się jeszcze lepiej. Zastosowanie agrowłókniny pozwoli im prawidłowo się rozwijać, ciesząc oczy właściciela. Dodatkowo, rozwiązanie to jest stosunkowo tanie, a przy tym samo układanie agrowłókniny jest bardzo proste.