Związek kobiety i mężczyzny tylko na samym początku wydaje się być bezproblemowy. Każdy z nas doskonale zna ten pierwszy etap związku, gdzie uczucia i motylki w brzuchu biorą nad nami górę, a w partnerze czy partnerce dostrzegamy tylko to, co piękne, dobre i urocze. Na tym etapie mało kto dostrzega jakiekolwiek problemy.

Z biegiem czasu jednak emocje i euforia stopniowo opadają. Tu najczęściej zaczynają się schody. Dostrzegamy cechy i zachowania, których dotąd nie widzieliśmy. Często też na tym początkowym etapie związki się rozpadają. Wcale jednak nie musi tak być.

Jak przetrwać trudne chwile w związku?

Gdy pojawiają się trudności, szczególnie te pierwsze, najważniejsza jest rozmowa. Nie chodzi tu o rozmowę z mamą, przyjaciółką czy kumplem, a o szczerą rozmowę z partnerem. Zdecydowanie łatwiej będzie w późniejszych latach, jeśli od samego początku będziemy ze sobą szczerze rozmawiać. Każdy zapewne nieraz decydował się na milczenie, gdy w głowie rodziły się ogromne obawy. Określanie swoich wątpliwości i oczekiwań, nawet w drobnych kwestiach zaowocuje w późniejszych latach.

Jak przetrwać trudne chwile w związku?

A co jeśli, nie potrafimy się dogadać?

To się zdarza niemalże w każdym związku. Często mamy inne poglądy, inaczej widzimy różne sprawy i wydawać by się mogło, że jest to kwestia zupełnie nie do pogodzenia. Największą sztuką w dojrzałych relacjach między kobietą i mężczyzną jest sztuka kompromisu. Słowo to każdy z nas zna doskonale, ale czy potrafimy w naszym codziennym życiu pójść czasami na kompromis? Zrobić coś, co sprawi przyjemność partnerowi lub partnerce, mimo, że sami nie mamy na to szczególnej ochoty? Nie jest to proste, ale jak nic innego potrafi budować trwały związek. Oczywiście nie może być tak, że na kompromis będzie szła zawsze tylko jedna osoba w związku. To musi działać obustronnie, by mogło przynieść dobry efekt. Czy warto? Każdy powinien sam się przekonać...

Ciche dni - jak się zachować?

Czasami w związku pojawiają się dni, w których słowa nie przechodzą przez gardło. Być może milczenie jest spowodowane kłótnią, bądź stresem. Nikt nie czuje się dobrze, gdy partner zamyka się na nas i nie chce podjąć rozmowy. Nie warto jednak nalegać. Zmuszanie do rozmów w takiej sytuacji często daje odwrotny efekt. Czas robi swoje, trzeba pozwolić czasem drugiej osobie na milczenie. Akceptacja tego stanu daje zdecydowanie lepsze efekty, niż przymus. Problem wówczas znika prędzej, niż nam się wydaje.

Zawsze chcielibyśmy, by wszystko przebiegało przyjemnie i miło, jednak by budować trwałe i dojrzałe relacje, musimy przechodzić przez różne komplikacje. Tylko wspólne pokonywanie trudów codzienności może nauczyć nas prawdziwego partnerstwa, szacunku, zaufania i miłości.

Więcej informacji

Jeżeli chcesz poznać więcej ciekawych informacji o relacjach damsko-męskich czy uwodzeniu, sprawdź stronę https://www.uwodzenie.org/ i dowiedz się więcej