W niedawno uruchomionym Centrum Ukraińskich Aktywistów (CUA) w Przemyślu wizytę złożył dzisiaj (18 marca) Eamon Gilmore - Specjalny Przedstawiciel Unii Europejskiej ds. Praw Człowieka. Spotkał się z zespołem CUA, goszczącymi tutaj aktywistami, a także z Prezydentem Miasta Przemyśla Wojciechem Bakunem.
Specjalny Przedstawiciel Unii Europejskiej ds. Praw Człowieka był przede wszystkim zainteresowany świadectwem goszczących tu aktywistów, z dużym zainteresowaniem wysłuchał także Prezydenta Wojciecha Bakuna i jego relacji o ostatnich trzech tygodniach opieki nad uchodźcami w naszym mieście. Wyraził podziw i podziękowanie wszystkim, którzy tak licznie i z tak wielkim zaangażowaniem włączyli się w pomoc uciekającym przed wojną Ukraińcom. Wykazał wielkie zrozumienie dla roli Przemyśla, jako miasta tranzytowego dla już ponad 500 tys. uchodźców i szczególnie interesował się przewidywaniami Prezydenta, co do najważniejszych potrzeb naszego miasta w najbliższych tygodniach i miesiącach.
Świadectwa, których wysłuchał to także opowieści zgormadzonych w tym dniu aktywistów:
-
Ihora Kotelyanetsa, szefa Departamentu Zrównoważonego Rozwoju i Komunikacji Wewnętrznej, JSC „Koleje Ukraińskie”, także szefa Stowarzyszenia Krewnych Więźniów Politycznych Kremla wspieranego przez EED;
Ihor posiada 15. letnie doświadczenie w komunikacji oraz społecznej odpowiedzialności biznesu, w zrównoważonym rozwoju i budowaniu kultury korporacyjnej. Pracował jako konsultant w kilku międzynarodowych projektach związanych z przeciwdziałaniem rosyjskiej agresji. Jako szef organizacji Ihor kierował projektami wsparcia ukraińskich więźniów politycznych przetrzymywanych w niewoli w Rosji lub w okupowanym Krymie i Donbasie. Projekty te były realizowane wspólnie z Gabinetem Ministrów Ukrainy, Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich Ukrainy oraz szefami Komisji Parlamentu Ukraińskiego. Ihor wniósł znaczący wkład w międzynarodowe kampanie uświadamiające dotyczące więźniów politycznych, w tym poprzez organizację wydarzeń publicznych i specjalne wystąpienia w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy (ZPRE), Parlamencie Europejskim i parlamentach wielu krajów europejskich. Ihor jest również autorem i prezenterem audycji radiowej Free Our Loved Ones (Uwolnij Naszych Bliskich).
Ihor był w USA w chwili rosyjskiej inwazji. Niezwłocznie przyjechał do Przemyśla, aby ułatwić przekazywanie pomocy humanitarnej do Ukrainy. EED nadal wspiera jego działalność.
-
Anastasii Shybiko, dziennikarki, współzałożycielki i dyrektorki Radia Vilne („Free Radio”), grantobiorczyni EED;
Radio Vilne to niezależna stacja radiowa i media internetowe z siedzibą w Bachmut w obwodzie donieckim, które działa od 2018 roku i relacjonuje sytuację po obu stronach linii frontu. W czasie inwazji Rosji na Ukrainę, rola Radio Vilne jako wiarygodnego źródła wiadomości ze wschodniej Ukrainy ma kluczowe znaczenie zarówno dla odbiorców krajowych, jak i międzynarodowych. Obecnie Anastasiia koordynuje prace zespołu Radio Vilne, który jest rozsiany po całej Ukrainie i Europie. Współpracuje z Siłami Zbrojnymi Ukrainy, jednostkami obrony terytorialnej oraz placówkami medycznymi w kwestiach humanitarnych i logistycznych.
-
Vyacheslava Kurinnyego, Konsultanta EED, Wschodnia Ukraina;
Vyacheslav ma doświadczenie w nauczaniu uniwersyteckim i pracy nad projektami. Przez 16 lat był kierownikiem regionalnym British Council w północno-wschodniej Ukrainie. Z EED związany od 2015 roku, pracując w Charkowie. Tak wspiera realizację programów demokratycznych EED w Ukrainie. Nacisk kładziony jest na wspieranie lokalnych organizacji pozarządowych i aktywistów, aby umacniać ukraińskie społeczeństwo obywatelskie. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 r. Vyacheslav nadal koordynuje wsparcie przez EED działaczy obywatelskich w Ukrainie.
15 marca Vyacheslav przyjechał do Przemyśla z Charkowa, który od wybuchu wojny jest pod ciągłym ostrzałem wojsk rosyjskich. Tu kontynuuje swoją działalność w nowo utworzonym Centrum Ukraińskich Aktywistów.
-
Kateriny Andruschenko, Konsultantki EED, Ukraina
Katerina ma ponad 20. letnie doświadczenie współpracy z międzynarodowymi organizacjami grantowymi na różnych stanowiskach i w różnych przedsięwzięciach, w tym zarządzanie projektami, komunikacja i rozwój społecznościowy. Ostatnio pracowała na stanowisku Zastępcy Kierownika Programu DFID Ukraina i Ambasady Brytyjskiej w Ukrainie, zajmując się identyfikacją i administracją nowych projektów. Katerina zajmowała się koordynacją i nadzorem nad projektami. Wcześniej Katerina pracowała w projekcie Wzmocnienie Społeczeństwa Obywatelskiego i Impendent Media na Białorusi (BRAMA) USAID realizowanym przez Pact, Inc. oraz jako Grant Manager w finansowanym przez USAID projekcie DOBRE dotyczącym reformy decentralizacyjnej na Ukrainie.
Obecnie jest nową konsultantką programową EED. Dołączyła do zespołu po inwazji na Ukrainę, aby wsparła działania EED w zakresie szybkiego reagowania na potrzeby społeczeństwa obywatelskiego.
zdjęcia: Witold Wołczyk