Obecnie w Polsce aż 70% nowych samochodów to pojazdy firmowe. Coraz częściej spotyka się więc aukcje aut po leasingu, które można wykupić w atrakcyjnych cenach. Czy warto się nimi zainteresować? Jakie są zalety i wady samochodów używanych, służących wcześniej w firmach?

Aukcje aut po leasingu – czy warto?

Licytacje poleasingowe

Umowy leasingowe to obecnie standard dla polskich przedsiębiorców – jest to bowiem sposób na uzyskanie floty nowych pojazdów o wybranym przez siebie standardzie bez ponoszenia bardzo wysokich kosztów, jakie wiązałyby się z kupnem. Niewiele firm byłaby w stanie zapewnić sobie na starcie dobrze wyposażone pojazdy, tymczasem z tą formą wynajmu jest to możliwe niemal dla każdego. Standardem jest wymiana samochodów na nowe po kilku latach, w momencie wygaśnięcia umowy – w efekcie na rynek trafia wiele poleasingowych pojazdów, które stają się dostępne w atrakcyjnych cenach dla firm i klientów indywidualnych. Jeśli więc nie interesuje nas leasing, aukcje (Arval jest firmą, która prowadzi tego typu licytacje) kilkuletnich aut może być rozwiązaniem dla osoby szukającej dobrych samochodów w niskich cenach.

Licytacje pojazdów służących wcześniej jako firmowe są obecnie częstym źródłem zakupu w pełni sprawnych „kilkulatków” w dobrym stanie wizualnym. Bardzo często firma prowadząca długoterminowy wynajem aut, po zakończeniu umowy z leasingobiorcą wystawia dany pojazd na aukcję, wcześniej sprawdzając dokładnie jego stan techniczny i usuwając ewentualne usterki. Zakup takiego samochodu ma swoich zwolenników i przeciwników – rozwiązanie ma bowiem wiele korzyści, ale są także pewne kwestie, na które warto zwrócić uwagę przed zdecydowaniem się na nie.

Korzyści związane z zakupem używanego auta po leasingu

Licytacje poleasingowe to sposób na zdobycie bardzo dobrego, ledwie kilkuletniego auta w wyjątkowo atrakcyjnej cenie. Takie rozwiązanie posiada wiele zalet, przez które wiele osób decyduje się na wzięcie udziału w licytacji. Co należy do największych korzyści?

- Bardzo często samochody przeznaczone na długoterminowy wynajem pochodzą z polskich salonów, dlatego zakup tego typu auta pozwala zazwyczaj na dokładne sprawdzenie jego historii. Niesprowadzany pojazd będzie również łatwiej sprzedać w przyszłości.

-Firmy leasingowe przykładają dużą wagę do prowadzenia raportu dotyczącego historii napraw i serwisu danego pojazdu. Dzięki temu przyszły właściciel dokładnie zna stan techniczny i ewentualne przebyte awarie auta.

- Rzadko zdarza się także, by w samochodach tego typu zdarzały się korekty licznika – firmy dbają o uczciwość i prezentują auta bez ukrytego przebiegu.

- Istnieje możliwość zakupu pojazdu na firmę z odliczeniem podatku VAT.

Na co zwrócić uwagę, biorąc udział w aukcji po leasingu?

Najważniejszą kwestią jest oczywiście stan techniczny pojazdu – warto poprosić o raport przeprowadzonych napraw i serwisowania. Kilkuletnie auto nie powinno sprawiać problemów, jednak warto sprawdzić, czy było regularnie serwisowane zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli chodzi o stan licznika, zazwyczaj przebiegi będą wysokie w przypadku aut firmowych, chociaż zdarzają się wyjątki – np. służbowe samochody menagerskie. Trzeba się również nastawić na raczej klasyczny wygląd aut, wśród których dominują kolory ciemne, srebrno oraz biel.

Samochody poleasingowe – dla kogo?

Auta pofirmowe to dobre rozwiązanie dla każdej osoby, która szuka kilkuletniego samochodu w niskiej cenie. Dzięki aukcjom można zakupić pojazd w bardzo dobrym stanie, zarówno technicznym, jak i wizualnym. Licytować mogą zarówno osoby prywatne, jak i firmy – jest to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą powiększyć swoją flotę o dobre auta, a przy tym znacznie ograniczyć związane z tym koszty.