Twój samochód ma już swoje lata i chciałbyś go wymienić na nowszy model? Co w takiej sytuacji zrobić ze starym? Otóż najlepszym i najbardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie zezłomować auto. Jednak musisz być świadomy, że złomowanie samochodu musi przebiegać zgodnie z obowiązującymi przepisami, które dotyczą utylizacji pojazdów. W tym artykule dowiesz się nie tylko jak przygotować samochód do kasacji, ale również poznasz, na czym polega procedura złomowania aut. Sprawdź sam!
Czym jest złomowanie aut?
Zanim przejdziemy do szczegółów, warto najpierw się dowiedzieć, czym jest złomowanie samochodu. Kiedy pojazd nie jest już zdatny do jazdy, mamy wtedy do czynienia z procesem jakim jest złomowanie. Stacja demontażu po przyjęciu samochodu rozmontowuje wszystkie jego części, tak aby te, które jeszcze nadają się do ponownego użytku, zostały oddzielone. Natomiast pozostałe części są utylizowane, z zachowaniem wszelkich obowiązujących przepisów. Proces złomowania może zostać przeprowadzony tylko w specjalnych miejscach, które są do tego przeznaczone - czyli stacjach demontażu pojazdów. Mają one bowiem zezwolenie na taką działalność, w związku z czym auta wycofane z dalszej eksploatacji, głównie stare, powypadkowe i niesprawne są usuwane w sposób legalny.
Kiedy oddać pojazd do kasacji?
Pierwszym przypadkiem, kiedy samochód nadaje się do kasacji to sytuacja, kiedy Twój pojazd uległ wypadkowi, gdzie stwierdzono całkowitą szkodę. Po drugie, złomowanie samochodu może się opłacać, gdy poruszanie się wyeksploatowanym samochodem staje się zagrożeniem dla bezpieczeństwa zarówno osoby kierującej, jak i innych użytkowników znajdujących się w tym samym czasie na drodze. Warto rozważyć również kasację, kiedy stan techniczny samochodu nie jest już najlepszy, lub też wartość pojazdu jest o wiele niższa, biorąc pod uwagę wysokość składki OC.
Ciągła inwestycja w naprawy to bardzo duży wydatek, który bardzo często się nie opłaca, bo pojazd po prostu nie jest tego wart. Dlatego oddanie starego auta na złom to najlepsza możliwa decyzja, jaką tylko możemy podjąć, a także zysk dla nas samych. Jeśli chcemy sprzedać samochód, zwłaszcza starszy model po licznych przejściach to musimy zadbać o wiele rzeczy. Wysprzątanie, zrobienie odpowiednich zdjęć, dodanie ogłoszenia, a potem odpowiadanie na telefony oraz maile może stać się trochę uciążliwe. Na sam koniec może się okazać, że trud oraz czas, który włożyliśmy w sprzedaż, nie idzie w parze z otrzymaną kwotą za taki samochód, gdyż jest ona stosunkowo bardzo niska. Zatem w takich przypadkach lepszym rozwiązaniem będzie po prostu kasacja.
Krok po kroku jak zezłomować samochód
Niestety proces złomowania jest nieodwracalny, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto się dokładnie zastanowić, przeanalizować wszystkie plusy i minusy, aby potem niczego nie żałować. Być może posiadasz unikatowy samochód, który jest wart wiele więcej i z pewnością szkoda byłoby go od razu spisać na starty. Na rynku jest wielu miłośników, którzy szukają zabytkowych modeli, więc z pewnością skusiliby się na Twój samochód i byliby w stanie wiele za niego zapłacić. Jednak gdy nie ma już szans na sprzedaż, złomowanie samochodu będzie najlepszym wyjściem i rozwiązaniem wszelkich problemów. Zatem sprawdź, jak wygląda cały proces kasacji, począwszy od wszelkich formalności do oddania samochodu.
Formalności
Musisz pamiętać, że zanim oddasz swój samochód na złom, musisz przygotować i wziąć ze sobą kilka niezbędnych dokumentów takich jak:
- dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość;
- dowód rejestracyjny;
- karta pojazdu (pod warunkiem że była wydana).
Dodatkowo, samochód musi mieć numer VIN lub numer nadwozia, podwozia lub ramy. W przypadku kiedy stacja chciałaby przejąć podzespoły ze złomowanego samochodu, trzeba zawrzeć specjalną umowę kupna-sprzedaży. Później należy odebrać dokument (w 3 egzemplarzach), który potwierdza, że samochód został zezłomowany. Jedna kopia jest potwierdzeniem dla właściciela, druga dla stacji, natomiast trzecia przyda się w urzędzie podczas wyrejestrowania samochodu. Jeśli nie jesteś jedynym właścicielem pojazdu, musisz posiadać pisemne pełnomocnictwo ze zgodą na złomowanie pojazdu wystawione przez pozostałych współwłaścicieli (chyba że mogą pojawić się osobiście na stacji demontażu pojazdów). Natomiast, jeśli Ty jako właściciel nie możesz być obecny w czasie przekazania samochodu na złom, musisz także pisemnie upoważnić kogoś innego do tego.
Wybór odpowiedniej stacji demontażu aut
Warto zapytać o cenę i warunki złomowania auta wcześniej, po to, aby wybrać tę najlepszą stację. Złomowanie aut w Radomiu to najlepsza stacja demontażu pojazdów, która oferuje usługi na najwyższym poziomie. Są to specjaliści od autokasacji, którzy skupują samochody uszkodzone, powypadkowe, czy też stare zawsze w korzystnej cenie dla klientów. Co ważne, nie musisz się martwić o to, jak dostarczysz samochód do stacji, ponieważ skup samochodów Radom odbierze samochody własnym transportem. Szybka wycena, atrakcyjne ceny i profesjonalna obsługa to główny wyznacznik tej stacji. Zatem jeśli chcesz sprzedać, bądź zezłomować auto w Radomiu lub na terenie województwa mazowieckiego to bez wątpienia lepiej nie mogłeś trafić. Pamiętaj, że jeśli potrzebujesz dokumentów, aby wyrejestrować pojazd i ubiegać się o zwrot składki OC to trzeba wybrać legalną stację demontażu.
Wyrejestrowanie pojazdu w Wydziale Komunikacji
Kiedy już posiadasz komplet dokumentów, który otrzymałeś na stacji demontażu, to teraz musisz udać się do odpowiedniego Wydziału Komunikacji. Musisz mieć na uwadze, że maksymalny czas, który na to masz to 30 dni od dnia otrzymania zaświadczeń. W Wydziale Komunikacji musisz złożyć oryginały wszystkich otrzymanych dokumentów. Co więcej, trzeba mieć przy sobie zaświadczenie, że polisa OC dla danego samochodu jest nadal ważna (nie musi to być oryginał, kopia też będzie dobra). Ostatnim krokiem jest złożenie tablic rejestracyjnych, to już wszystko!
Kwota za zezłomowanie samochodu
Kwota, jaką otrzymasz za złomowany pojazd, jest zależna od wagi samochodu. Dlatego na samym początku auto jest ważone i porównywane z wagą, która jest zapisana w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli chodzi o samochody osobowe, stawka za kilogram wynosi od 30 do 40 groszy. Bez wątpienia najbardziej opłacalne będzie zezłomowanie auta dostawczego, ponieważ możemy zyskać nawet 70 gr za 1 kg jego wagi. W zależności od modelu i rodzaju pojazdu na kasacji można zarobić nawet od 300 do 1000 zł. Warto wcześniej zapytać o szacowaną wycenę wybranej stacji demontażu pojazdów.
Podsumowanie
Zatem, jeśli wiesz, że Twój samochód to tylko zbędny grat, możesz pozbyć się problemu, a dodatkowo zarobić całkiem dobre pieniądze. Oddaj go do stacji demontażu pojazdów i miej to już z głowy. Dodatkową zaletą jest także fakt, że złomowanie aut to także korzyść dla środowiska. Teraz już wiesz, co należy zrobić i jak wygląda kasacja ze strony formalnej. Nie ma samochodu, którego nie da się zastąpić, a nowy pojazd w garażu z pewnością ucieszy Twoje oko.