Wiele słyszeliśmy o franczyzie. Jednak jeśli myślimy o tym pomyśle na biznes na poważnie, to należy sobie przybliżyć ten temat jeszcze bardziej.
Definicja
Na sam początek powinniśmy wyjaśni, że jedyną formą poprawą funkcjonującą w polskim języku jest franczyza. Niejednokrotnie możemy się spotkać z takimi określeniami jak "franszczyzna" czy też "franszczyza". Takie określenia po prostu nie istnieją. Zatem zapoznajmy się z poprawną definicją franczyzy.
Franczyza ujmując w sposób najprostszy jest własnym biznesem, który prowadzimy pod logotypem znanej marki. Jest to bardzo bezpieczna forma gospodarczej działalności. Otwieramy swój własny biznes, ale pod czyimś logotypem i mamy już na starcie naprawdę gotową i pozytywną opinię. Samo ryzyko bankructwa jest o wiele mniejsze. Chodzi o to, że znana marka ma po prostu na celu dostarczenie klientów od samego początku działania nowego punktu. Zatem gdy decydujemy się na tego typu biznes, po części kupujemy licencję. Po prostu podpisujemy umowę, w której zobowiązujemy się razem z franczyzodawcą do przestrzegania reguł wzajemnych oraz dostosowania swojego biznesu do ogólnie przyjętych zasad. Jesteśmy także zobowiązani do regulowania franczyzowych opłat. Warunki korzystania z franczyzy określa cały franczyzowy system, będący zbiorem reguł, których przestrzegać oczywiście muszą obie ze stron.
Zasad franczyzy
Franczyza w naszym kraju staje się coraz to bardziej popularna. Jej rozwój jest widoczny głównie po ilości otwieranych nowo sieci spożywczych sklepów oraz sklepów przemysłowych czy też gastronomicznych punktów. W modzie także są biura podróży, hotele czy też stacje paliw. Same zasady franczyzy są bardzo proste.
Franczyzobiorca jest podmiotem gospodarczym, który działa pod szyldem oraz według koncepcji franczyzodawcy w samym oparciu o umowę franczyzy. Franczyzobiorca jest niezależnym gospodarczo podmiotem. Także niezależnym podmiotem pod względem prawnym oraz organizacyjnie od franczyzodawcy, który płaci franczyzodawcy franczyzowe opłaty w zamian za możliwość korzystanie z metod prowadzenia działalności gospodarczej oraz know-how.
Osoba, która otwiera działalność na zasadzie franczyzowej współpracy płaci za licencję, jak i także opłatę franczyzową. Zysk, który się pojawia w wyniku prowadzenia działalności, może być poprzez marże wyższy, jaką nałoży franczyzobiorca na swoje usługi czy też na swoje produkty. Zatem zysk franczyzobiorcy należy oczywiście do niego.
Katalog franczyzy w Polsce
Sieci franczyzowych w naszym kraju jest grubo ponad tysiąc. Na pewno jest z czego wybierać. Warto przejrzeć bogaty katalog franczyz i zdecydować co konkretnie by nas interesowało. Na pewno nie może to być pochopna decyzja. Musimy sobie ją przemyśleć, przeanalizować wszystkie za i przeciw oraz podjąć ostatecznie decyzję.
Niestety nikt nam nie gwarantował, że będzie tak kolorowo i łatwo. Musimy się z tym zmierzyć, a z czasem zaczniemy odnosić pierwsze sukcesy. Im wcześniej znajdziesz najlepszy pomysł franczyzowy, tym szybciej zaczniesz zarabiać.