Podróżowanie wcale nie musi być drogie – nie musi nawet wiązać się z koniecznością brania urlopu! Modne ostatnio wyjazdy City Break, polegające na odwiedzeniu danego miasta choćby na weekend, umożliwiają zwiedzenie najpiękniejszych miejsc w Europie w niskiej cenie i praktycznie bezproblemowo. Tanie loty do Rzymu ułatwiają ten typ podróżowania – dlaczego warto z niego skorzystać?

City Break w Rzymie – czy warto się skusić?

Oczywiście! Stolica Włoch to jedno z najbardziej klimatycznych miejsc w Europie – jego historyczna strona, urokliwe uliczki i wspaniała, śródziemnomorska pogoda sprawiają, że jest to jedna z najchętniej odwiedzanych destynacji. Jeśli planujesz urlop, choćby krótki, skorzystaj z możliwości, jakie dają tanie loty – Rzym jest jednym z miast, do którego łatwo dostać się z Polski, i to w przeciągu zaledwie nieco ponad 2 godzin! Z tego względu jest idealnym miejscem na City Break, który można zaplanować w wolny weekend.

Stolica Włoch jest idealnym celem podróży dla każdego turysty – sprawdzi się świetnie podczas romantycznego weekendu we dwoje, wyprawy z przyjaciółmi czy wczasów z dziećmi. Oferuje atrakcje dla wszystkich, od osób pragnących zobaczyć pozostałości po starożytnej cywilizacji, przez podróżnych szukających spokoju i relaksu, po osoby, które chcą się wybawić w jednej z europejskich stolic.

Pogoda w Rzymie – na kiedy warto zarezerwować tanie loty?

Tanie linie lotnicze oraz oferty last minute pozwalają na odwiedzenie stolicy Włoch w niemal dowolnym miesiącu w roku. Wyjątkowy klimat śródziemnomorski sprawia, że Rzym jest idealnym miejscem na wakacje w lipcu i sierpniu, kiedy średnie temperatury wynoszą ok. 30 stopni C. Ciepła pogoda jest jednak obecna od maja aż do września, przy czym na temperatury powyżej 20 stopni C można trafić nawet w październiku. Poza sezonem można więc swobodnie zwiedzać miasto, szczególnie, że jest w nim wtedy mniej turystów.

Tanie loty do Rzymu, czyli jak odwiedzić stolicę Włoch niskim kosztem

Największe atrakcje Rzymu – co warto zobaczyć podczas City Break?

Weekend w Rzymie czy nieco dłuższe wakacje w tym niezwykłym mieście to idealna okazja do tego, by zwiedzić wszystkie jego najważniejsze atrakcje. Obowiązkowym punktem są oczywiście pozostałości po starożytnym mieście, czyli Koloseum, Panteon oraz Forum Romanum, które zachwycą nie tylko osoby interesujące się historią. Duże wrażenie na zwiedzających zrobią również z pewnością liczne kościoły i bazyliki oraz znajdujący się na terenie miasta Watykan. Warto skierować się również ku Fontannie di Trevi, która zachwyca pięknymi rzeźbami – zgodnie z legendą, podróżni, którzy wrzucą do niej monetę, będą mieli okazję ponownie odwiedzić kiedyś Rzym.

Stolica Włoch zachwyca samym klimatem, tworzonym przez urokliwe uliczki z wysokimi kamienicami, wypełnione zielenią i przytulnymi ogródkami lokalnych restauracji. Kulinarna podróż po Rzymie również z pewnością zachwyci każdego odwiedzającego – Włochy słyną z jednej z najpyszniejszych kuchni na świecie. W ich stolicy można spróbować prawdziwej włoskiej pizzy i makaronów, a także wspaniałych deserów – w tym najlepszych na świecie lodów, gelato.

Osoby, które chcą spędzić czas na rajskiej plaży, mogą skierować się ku dzielnicy Ostia – znajdują się tam liczne plaże i kąpieliska, odznaczające się turkusową wodą i złotym piaskiem. Ze względu na piękną pogodę przez większą część roku, można się tam cieszyć kąpielami słonecznymi oraz pływaniem w Morzu Śródziemnym.

Tanie loty do Rzymu z Warszawy, Poznania, Krakowa

Jeśli chcesz zaplanować krótki wyjazd do stolicy Włoch, warto skorzystać z oferty tanich lotów – do Rzymu można udać się z Warszawy, Poznania, Krakowa, Wrocławia oraz innych większych miast w Polsce. Warto zarezerwować podróż z większym wyprzedzeniem lub śledzić oferty last minute, które pozwolą na zorganizowanie bardziej spontanicznej podróży.

 • Dzień Matki.jpeg

  Wszystkim wspaniałym Mamom życzę spełnienia marzeń, nieustającego zadowolenia ze swoich pociech oraz wielu chwil pełnych radości – nie tylko w tym pięknym dniu, jakim jest Dzień Matki, ale przez całe Wasze życie...

 • document-428331_640.jpeg

  Szanowni Państwo, Drodzy mieszkańcy Przemyśla

  Akty wandalizmu, które miały miejsce w nocy z środy na czwartek w centrum miasta i dotyczyły dwóch lokali gastronomicznych działających w przemyskim Rynku, przyjąłem z wielkim smutkiem i oburzeniem.

 • Dzień nauki w PWSW z przemyska policją

  Przemyscy policjanci wzięli udział w X Jubileuszowym Dniu Nauki Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Policjanci podczas spotkania mówili o bezpieczeństwie i zachęcali do wstąpienia w szeregi podkarpackiej policji.

 • wybory gł..png

  W związku ze zbliżającymi się wyborami do europarlamentu apeluję do Państwa o jak najliczniejszy udział w głosowaniu w najbliższą niedzielę, 26 maja.

 • meteorologiczne-alert-uniwersal.png

  Woj. podkarpackie (wszystkie powiaty), IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o intensywnych opadach deszczu z burzami

 • Dozór dla sprawcy kradzieży

  Przemyscy kryminalni zatrzymali 49-latka podejrzewanego o kradzieże w Domu Biskupim oraz Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Sprawca kradł pozostawione tam portfele, telefony komórkowe, powerbanki oraz laptopy. Mężczyzna usłyszał zarzuty. Za popełnione czyny może mu grozić nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

 • meteorologiczne-alert-uniwersal.png

  Woj. podkarpackie (19 powiatów), IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o intensywnych opadach deszczu z burzami

 • meteorologiczne-alert-uniwersal.png

  Woj. podkarpackie (6 powiatów), IMGW-PIB wydał ostrzeżenie drugiego stopnia o intensywnych opadach deszczu z burzami

 • 0.jpeg

  22 lata temu, 10 grudnia 1997 roku na podstawie oficjalnej umowy o współpracy w dziedzinie kultury, oświaty, sportu, samorządności i rozwoju gospodarczego, Kamieniec Podolski został partnerskim miastem Przemyśla.

   

  W ubiegły weekend (17, 18 i 19 maja br.) to malownicze miasto obchodziło swoje święto. Tegorocznym Dniom Miasta Kamieniec Podolski, przyświecało hasło: „Przyjedźcie! To jest Kamieniec – 2019”. W trzydniowych uroczystościach, obok delegacji z innych polskich miast, m.in. Częstochowy i Tarnowa Podgórnego, wzięła udział również delegacja z nadsańskiego grodu. Zastępca Prezydenta Miasta Bogusław Świeży i Radny Rady Miejskiej Wojciech Błachowicz mieli okazję nie tylko podziwiać uroki Kamieńca Podolskiego, ale także wzięli udział w oficjalnych uroczystościach, podczas których spotkali się z merem Mychajło Simaszewyczem. Nasi samorządowcy spotkali się z niezwykle ciepłym i serdecznym przyjęciem władz partnerskiego miasta. Bogusław Świeży w imieniu swoim oraz Prezydenta Miasta Wojciecha Bakuna zaprosił Mychajło Simaszewycza do Przemyśla, gdzie będą mogli porozmawiać o szczegółach dotyczących nowych dziedzin współpracy, a także wypracowania na nią kolejnych pomysłów.

   

  Niezwykle bogaty program Dni Miasta Kamieńca Podolskiego ze względu na fatalną pogodę, niestety nie mógł być zrealizowany w całości. Ulewne deszcze zupełnie pokrzyżowały plany organizatorom wydarzenia. Brak wielu ciekawych punktów programu, wynagrodziły uczestnikom imprezy odbywające się na Polskim Rynku: „Otwarcie festiwalowej historycznej rekonstrukcji pn. Triumfalna arka w ramach 235. rocznicy ukraińskiej aeronautyki oraz urzekające i niezwykle widowiskowe muzyczno-świetlne show pt. „Świetlna kula” na Rynku Ormiańskim.

  Mimo radosnej, świątecznej atmosfery nie zapomniano o uczczeniu pamięci Bohaterów ATO, przy których pomniku kwiaty złożyli m.in. Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla oraz przedstawiciele innych miast partnerskich Kamieńca Podolskiego.

   

   

   

  tekst: Agata Czereba

  zdjęcia: Bogusław Świeży, Stanisław Godzień

   

 • meteorologiczne-alert-uniwersal.png

  Woj. podkarpackie (wszystkie powiaty), IMGW-PIB wydał ostrzeżenie drugiego stopnia o intensywnych opadach deszczu z burzami

 • fot. A. Czereba (8).jpeg

  Tegoroczne święto Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej miało wyjątkową oprawę. I nie tylko dlatego, że nasi pogranicznicy celebrowali je już po raz dwudziesty ósmy. Podczas uroczystości, które w tym roku odbywały się w siedzibie BiOSG przy ul. Mickiewicza, świętowano także nominację na stopień generała brygady Komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej Roberta Rogoza .

   

  W uroczystościach, obok funkcjonariuszy, pracowników cywilnych oraz strażników – emerytów, udział wzięło wielu znamienitych gości, wśród których znaleźli się m.in.: dowódcy i przedstawiciele wojska oraz służb mundurowych z Polski i z zagranicy, kapelani wojskowi, Wicewojewoda Podkarpacki Lucyna Podhalicz, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla Bogusław Świeży, a także przedstawiciele władz samorządu gminnego, środowiska akademickiego oraz instytucji współpracujących z Bieszczadzkim Oddziałem SG.   

   

  Szef jednej z największych formacji mundurowych na Podkarpaciu wyraźnie wzruszony podziękował przybyłym gościom za obecność podczas tak ważnego dnia dla wszystkich strażników granicznych:

   

  - 28 lat Straży Granicznej to również mój staż służby w tej formacji. Dlatego tym bardziej cieszę się, że jest to również dla mnie dzień wyjątkowy. Dzień, w którym mogę przywitać swoją jednostkę jako generał brygady – powiedział R. Rogoz.

   

  Generał podkreślił, iż nie traktuje swojego awansu jako dowodu uznania dla jego osoby, ale dla całego Bieszczadzkiego Oddziału SG.

   

  Coroczne święto formacji jest znakomitym pretekstem do wręczenia m.in.: odznaczeń resortowych, odznak Straży Granicznej, mianowania na wyższe stopnie służbowe w korpusie oficerów i chorążych oraz mianowania na wyższe stopnie w korpusie podoficerów. Medale, odznaczenia i wyróżnienia wręczał gospodarz wydarzenia, któremu pomagali Wicewojewoda Podkarpacki Lucyna Podhalicz oraz Wicemarszałek Województwa Piotr Pilch.

   

   

   

   

  Straż Graniczna strzeże granic o długości 3409 km, z czego na granicę wschodnią przypada 1245,86 km, w tym : z Rosją 209,73 km, Litwą 102,41 km, Białorusią 407,48 km, Ukrainą 526,24 km. Na granicę południową przypada 1303,38 km, w tym: z Czechami 785,66 km, Słowacją 517,72 km. Długość granicy zachodniej z Niemcami wynosi 461,58 km, a morska 398,4 km.

   

  Bieszczadzki Oddział SG ochrania odcinek granicy państwowej o łącznej długości 373 km, w tym odcinek granicy z Ukrainą o długości 239 km oraz  ze Słowacją, o dł. 134 km. Swoje zadania w zakresie ochrony granicy państwowej i kontroli ruchu granicznego realizuje przy pomocy 14 jednostek organizacyjnych SG. Na granicy z Ukrainą – zewnętrznej granicy UE, funkcjonuje 11 placówek SG oraz na granicy ze Słowacją (granicy wewnętrznej UE) zadania realizowane są przez 2 placówki – w Wetlinie oraz w Sanoku. Jedna z placówek umiejscowiona jest wewnątrz kraju – w Rzeszowie – Jasionce.

   

  W Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej działają drogowe, kolejowe i lotnicze przejścia graniczne. Funkcjonariusze BiOSG stoją na straży nie tylko południowo-wschodniej granicy Polski, bowiem chronią również zewnętrzną granicę Unii Europejskiej. Pogranicznicy uczestniczą również w misjach zagranicznych i misjach bilateralnych, będąc nieocenionym wsparciem dla europejskich partnerów. BiOSG na co dzień realizuje swoje zadania w ścisłej współpracy z innymi służbami oraz instytucjami, spośród których należy wymienić m.in.: Policję, Krajową Administrację Skarbową, Państwową Straż Pożarną, Siły Zbrojne  RP, Służbę Ochrony Kolei, Inspektorat Transportu Drogowego, Żandarmerię Wojskową, Straż Miejską, ale także: pracowników Lasów Państwowych, Ratowników BGOPR czy Polski Czerwony Krzyż.

   

   

  tekst i zdjęcia: Agata Czereba

   

   

 • meteorologiczne-alert-uniwersal.png

  Woj. podkarpackie (6 powiatów), IMGW-PIB wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia o intensywnych opadach deszczu z burzami

 • clapper-board-1019607_960_720.jpeg

  Chcesz przeżyć fantastyczną przygodę i wesprzeć miasto Przemyśl? Chciałbyś podpatrzeć jak wygląda praca na planie zdjęciowym? A może  marzyłeś o karierze aktorskiej oraz jesteś otwarty na nowe DOŚWIADCZENIA i ciekawe znajomości?


  To świetnie!
  Mamy dla Ciebie propozycję!

  Agencja Reklamowa Bogaczewicz poszukuje statystów, kobiet i mężczyzn, młodzież oraz rodziny z dziećmi, do BEZPŁATNEGO udziału w nagraniu spotu dla miasta Przemyśla, które odbędą się w na terenie miasta w wyznaczonych punktach.

  Wymagania:
  - zadbany wygląd,
  - mile widziane doświadczenie przed kamerą,
  - dostosowywanie się do uwag reżysera na planie,
  - stawienie się w odpowiednim miejscu i czasie (dyspozycyjność w wybranych dniach)

  - dojazd na miejsce we własnym zakresie.

   

  Osoby chętne do udziału w przedsięwzięciu

   prosimy o wysyłanie swoich zgłoszeń oraz zdjęć na adres:

  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

   

 • meteorologiczne-alert-uniwersal.png

  Woj. podkarpackie (wszystkie powiaty), IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o intensywnych opadach deszczu z burzami

 • Znieważyli oraz naruszyli nietykalność policjantów

  Za naruszenie nietykalności cielesnej oraz znieważenie funkcjonariuszy publicznych odpowiedzą 37 i 38-letni bracia, mieszkańcy powiatu przemyskiego. Mężczyźni wyzywali i zaatakowali policjantów, którzy przyjechali na interwencję w związku z zakłócaniem porządku publicznego. Policjanci zatrzymali sprawców. Obydwaj usłyszeli już zarzuty. Za swoje zachowanie odpowiedzą przed sądem.

 • Przedszkolaki w przemyskiej komendzie o bezpiecznych wakacjach

  Komendę Miejską Policji w Przemyślu odwiedzili przedszkolaki. Spotkanie związane było z bezpieczeństwem podczas zbliżających się wakacji. W spotkaniu wzięły udział dzieci z Przedszkola im. Marii Montessori w Przemyślu. Na najmłodszych czekało wiele atrakcji i niespodzianek. Dzieci zwiedziły budynek komendy i miały możliwość przyjrzeć się z bliska pracy policjantów.

 • meteorologiczne-alert-uniwersal.png

  Woj. podkarpackie (7 powiatów), IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o burzach z gradem

 • fot. A. Czereba (2).jpeg

  18 maja 1944 roku oddziały 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem generała Władysława Andersa zdobyły ruiny klasztoru benedyktynów na Monte Cassino. W czasie długich i krwawych walk 923 polskich żołnierzy straciło życie, 2931 zostało rannych, a blisko 345 uznano za zaginionych…

   

  Dzień przez okrągłą, 75. rocznicą zdobycia włoskiego klasztoru Benedyktynów władze miasta, parlamentarzyści oraz przedstawiciele służb mundurowych uczcili pamięć o bohaterach tamtych dni.

  17 maja br. Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun wraz z Przewodniczącą Rady Miejskiej Ewą Sawicką, Poseł na Sejm Andrzej Matusiewicz, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, przedstawiciele władz samorządu powiatu oraz wojska i służb mundurowych złożyli kwiaty i zapalili znicze przy obelisku mieszczącym się przy ul. Monte Cassino w Przemyślu, przy tablicy poświęconej ofiarom walk we włoskim masywie oraz na grobie ppor. Kazimierza Gurbiela – przemyślanina, dowódcy patrolu XII Pułku Ułanów Podolskich.  To właśnie jego wojska były tymi, które jako pierwsze wkroczyły do ruin benedyktyńskiego klasztoru. Tam, najpierw zatknęły na murach proporzec swojego pułku, a zaraz potem zawiesiły polską flagę…

   

   

  18 maja to również data urodzin jednego z największych Polaków – Karola Wojtyły. Z tej okazji Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun, Przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Sawicka oraz Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Janusz Łukasiewicz złożyli kwiaty przy pomniku Papieża-Polaka.

 • Zaproszenie na międzynarodową konferencję naukową z okazji 100-lecia powstania Policji Państwowej

  Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie oraz Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie wraz z Państwową Wyższą Szkołą Wschodnioeuropejską w Przemyślu serdecznie zapraszają do udziału w konferencji naukowej z okazji 100-lecia powstania Policji Państwowej. Międzynarodowa konferencja naukowa pt.: „1919 - 2019 – BEZPIECZEŃSTWO NA TERENACH POLSKI POŁUDNIOWO - WSCHODNIEJ” odbędzie się 5 czerwca 2019 roku w auli PWSW w Przemyślu. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

 • Każdemu ogrodnikowi doskonale znana jest agrowłóknina. To bardzo popularny produkt, który ma bardzo szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. Posiada on jednak, zarówno zwolenników, jak i przeciwników, którzy twierdzą, że to tylko zbędny wydatek. Jak jest w rzeczywistości? Sprawdzamy, czym jest agrowłóknina i jakie są największe zalety jej stosowania. Ten krótki poradnik rozwieje wszelkie mity, które przez lata gromadziły się na temat tego rozwiązania.

  Czym jest agrowłóknina?

  To lekki materiał zbudowany z włókien polipropylenowych, który zaczęto stosować w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Zachodniej Europy. Początkowo agrowłóknina używana była głównie na plantacjach truskawek, jednak szybko dostrzeżono, że można wykorzystać ją na wiele innych sposobów. Obecnie często stosowana jest również przy uprawach innych owoców i warzyw, ale także przy rabatach z kwiatami i przekona niejednego sceptyka do skorzystania z agrowłókniny.

  Zastosowanie agrowłókniny

  Agrowłóknina spełnia w ogrodzie dwie podstawowe role: służy do ściółkowania gleby oraz do ochrony roślin. Rynek producentów tego produktu jest bardzo szeroki, dzięki czemu bez trudu można dobrać produkt do celu, który sobie założyliśmy - agrowłóknina dostępna jest w wielu kolorach oraz w różnej gramaturze.

  Stosowanie agrowłókniny w ogrodzie - poznaj zalety tego rozwiązania

  Rodzaje agrowłókniny

  Ze względu na zastosowanie wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje tego materiału:

  • agrowłóknina biała,
  • agrowłóknina czarna.

  Biała agrowłóknina przeznaczona jest do ochrony roślin przed mrozem, wiatrem, deszczem a także innymi szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Świetnie sprawdza się przy rozkwitaniu kwiatów, ponieważ pomaga utrzymać wodę, chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem, a także zimowymi przymrozkami. Używana jest zwykle do roślin wrażliwych na chłód i niekorzystne warunki pogodowe.

  Czarna agrowłóknina (można spotkać również kolor zielony oraz brązowy) przeznaczona jest do ściółkowania gleby. Celem takiego zabiegu jest ochrona roślin przed chwastami i chorobami - pozwala to ograniczyć liczbę stosowanych środków chemicznych. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest fakt, że agrowłóknina pozwala zatrzymać wilgoć, spowolnić proces parowania oraz nadać glebie pulchności. Świetnie sprawdza się jako podkład do upraw warzyw i owoców, a także jako pod rabaty z kwiatami.

  Zalety stosowania agrowłókniny

  Jak widać, materiał ten posiada szereg zastosowań, które pomagają rozwijać piękny ogród - dlatego jest tak ceniona przez ogrodników. Jakie są największe zalety stosowania agrowłókniny?

  • chroni kwiaty przed chwastami,
  • ogranicza liczbę stosowanych środków chemicznych,
  • zapobiega chorobom,
  • chroni przed mrozem, gradem i nadmiernym nasłonecznieniem,
  • spulchnia ziemię,
  • dłużej utrzymuje wilgoć,
  • prosta w użyciu.

  Przeciwnicy stosowania agrowłókniny zarzucają jej mało estetyczny wygląd. Problem ten można zniwelować przez odpowiednie ułożenie materiału pod rabatami kwiatów, a następnie przykrycie go korą drzewną - całość będzie prezentowała się bardzo estetycznie.

  Podsumowanie

  Nawet najwięksi sceptycy przekonają się do stosowania agrowłókniny już po pierwszym jej stosowaniu. To ogromne udogodnienie w pracy ogrodowej, z której warto skorzystać, żeby rabaty kwiatowe prezentowały się jeszcze lepiej. Zastosowanie agrowłókniny pozwoli im prawidłowo się rozwijać, ciesząc oczy właściciela. Dodatkowo, rozwiązanie to jest stosunkowo tanie, a przy tym samo układanie agrowłókniny jest bardzo proste.