• DWOT.jpeg

  W dniu wczorajszym Prezydent Miasta Przemyśla Pan Wojciech Bakun przebywał z wizytą u Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej Pana gen. dyw. Wiesława Kukuły.

 • W.Bakun_skarpety1.jpeg

  21 marca jest nie tylko pierwszym dniem wiosny. Tego dnia obchodzimy również Światowy Dzień Zespołu Downa. Od wielu lat wszyscy, którzy solidaryzują się z osobami dotkniętymi zespołem Downa, zakładają kolorowe skarpetki. Paski, kropki, zwierzątka i kwiatki – wszystkie wzory dozwolone! Im bardziej pstrokate, tym lepiej. Jest jednak jedna zasada, której w tym dniu musimy przestrzegać szczególnie – zakładamy dwie różne skarpetki. Takie… Zupełnie nie do pary.

   

  Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa nie jest przypadkowa. To data symboliczna. Przypada ona 21 dnia trzeciego miesiąca w roku, a to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze chromosomów powoduje występowanie wady genetycznej o nazwie trisomia 21.

  Główną ideą Światowego Dnia Zespołu Downa jest podwyższenie świadomości na temat życia osób z zespołem Downa, ich kłopotów i potrzeb. Wiele osób na całym świecie zakłada w tym dniu dwie różne skarpetki. W taki właśnie sposób wyrażamy solidarność z osobami z zespołem Downa. Tym samym wysyłamy sygnał, iż akceptujemy ich piękną odmienność. Według szacunków, w naszym kraju osoby z zespołem Downa stanowią ok. 1,4 proc. społeczeństwa.

   

  O tym, że 21 marca myślimy nie tylko o zatapianiu Marzanny, doskonale pamiętał Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun, który dzisiaj wypełnia swoje obowiązki w dwóch różnych skarpetkach. I nie jest to bynajmniej oznaka wiosennego roztargnienia czy zwykłego niedopatrzenia.  Prezydent Miasta włączył się do akcji promującej Światowy Dzień Zespołu Downa, do czego zachęca również wszystkich mieszkańców naszego miasta.

   

   

  tekst i zdjęcia: Agata Czereba

   

 • fot. Artur Komorowski (1).jpeg

  Już w 1915 roku data 19 marca oznaczała dzień szczególny. Tego dnia bowiem, obok wielu polskich Józefów, imieniny obchodził sam marszałek Piłsudski.

   

  Tradycję świętowania imienin marszałka zapoczątkowali 104 lata temu legioniści, którzy z tej okazji podarowali swojemu komendantowi złoty zegarek. Potem, zawsze o tej samej porze roku w całym kraju hucznie obchodzono imieniny Ziuka. W okresie międzywojennym ten jeden z marcowych dni był niemalże jak święto narodowe, które wszyscy Polacy - od morza do Tatr - obchodzili nadzwyczaj uroczyście.

   

  Dziś w każdym polskim mieście nadal pamięta się o imieninach Józefa Piłsudskiego. I choć imieniny te nie są już organizowane z takim rozmachem jak przed stu laty, jednak wciąż nie zapominamy o jednej z najważniejszych osób w historii Polski – o niekwestionowanym ojcu naszej niepodległości.

   

  Józef Piłsudski bywał w Przemyślu nader często i to nie tylko przed, ale i po odzyskaniu przez Najjaśniejszą Rzeczpospolitą niepodległości. 90 lat temu miejscowi Radni nadali mu zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela Miasta, a jeszcze przed wybuchem wojny w wielu miejscach w nadsańskim grodzie można było spotkać rozmaite upamiętnienia marszałka Piłsudskiego. Żaden z tamtych pomników niestety nie przetrwał czasu okupacji.

   

  19 marca 2019 roku w Przemyślu Prezydent Miasta Wojciech Bakun wraz z Radnymi Rady Miejskiej: Moniką Jaworską-Żurawską oraz Marcinem Kowalskim złożyli kwiaty przy znajdującym się tuż obok przemyskiego Rynku (u zbiegu ulic Mostowej i Wodnej) popiersiu marszałka.  

   

 • easter-egg-3622517_960_720.jpeg

  Wielkimi krokami zbliża się czas, w którym rozpoczynamy intensywne przygotowania do corocznego Przemyskiego Jarmarku Wielkanocnego.  Tym razem na mieszkańców naszego miasta oraz odwiedzających go turystów czekać będą nie tylko niezliczone kolorowe kurczaczki, króliczki, palmy, makowce i babki wielkanocne, swojskie wędliny, chleby i miody, pisanki, świąteczne stroiki, rękodzieło artystyczne i wszystko, co nierozerwalnie kojarzy się z nadchodzącymi Świętami Wielkiej Nocy…

   

   

 • candle-1934761_960_720.jpeg

  14 marca 2019 r. w Gdańsku zmarł Leon Birn. Nestor przemyskiej ortopedii. Współzałożyciel i długoletni ordynator (1959-1989) Oddziału Urazowo – Ortopedycznego Szpitala Wojewódzkiego w Przemyślu.  

 • Nie od dziś wiadomo, że organizacja ślubu i wesela to niemałe wyzwanie. Wiele osób zastanawia się jak pogodzić wszystkie wydatki przy niedużym budżecie.

  Jak rozwiązać sprawę takiego wielkiego obciążenia finansowego? Czy warto oszczędzać czy zaciągnąć szybką pożyczkę na organizację ślubu i wesela?

  W naszym artykule podsuwamy kilka pomysłów na zorganizowanie tańszego ślubu i wesela.

  Od czego zacząć organizację ślubu i wesela?

  Ustal priorytety w pierwszej kolejności. Wyznacz czas, w jakim chcesz zorganizować wesele, czy mają to być miesiące letnie, czyli „sezon ślubów”, czy też miesiące, w których lokale weselne oferują niższe stawki za zorganizowanie wesela. Zastanów się również czy chcesz zorganizować ślub w formie tradycyjnej, czy masz na to jakiś bardziej szalony pomysł. Porównaj koszty obu wydarzeń i zdecyduj na czym Ci najbardziej zależy.

  Jak urządzić tanie wesele i nie wyjść na skąpca?

  Na czym można oszczędzić?

  W skrócie mówiąc- na dodatkach. Po pierwsze suknia ślubna i garnitur. Wcale nie musisz kupować nowej garderoby prosto z salonu ślubnego. Jeśli bardzo nie zależy Ci na tradycyjnym stroju Panny Młodej możesz kupić sukienkę w sieciówce lub uszyć u krawcowej długą sukienkę (albo krótką) w dowolnym kolorze i nie zapłacisz za to tysięcy złotych. Możesz tez kupić suknię ślubną z drugiej ręki, a to wydatek sporo mniejszy niż suknia prosto z salonu szyta na miarę. Strój Pana Młodego wcale nie musi być kupowany na tę okazję. Może to być klasyczny garnitur jaki już wisi w szafie- kto zauważy?

  Jednocześnie można zaoszczędzić na przykład na zaproszeniach, etykietkach, winietkach itp. Przy odrobinie cierpliwości zrobisz je sam przy użyciu własnej drukarki. Kosztować będą tylko koperty i papier, a to z pewnością dużo mniejszy wydatek niż kupno gotowych zaproszeń ślubnych.

  Zaskakujące pomysły na oryginalne i tanie wesele?

  Niewiele osób wie, że ślub w plenerze jest oryginalnym i niedrogim pomysłem. Ślub i wesele we własnym ogrodzie lub na własnej ziemi to naprawdę tani sposób ugoszczenia zaproszonych osób w tak ważnym dniu jakim jest dzień ślubu.

  Oprawa muzyczna na weselu, sposobem na znaczne ograniczenie kosztów w tym względzie jest zatrudnienie dja i zrezygnowanie z wynajęcia zespołu muzycznego. Przy odpowiednim dobraniu playlisty takie rozwiązanie może okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę.

  Obniżając koszty ślubu i wesela sprawimy, że konsekwencje zadłużania się z takiej okazji nie będą nas męczyć na wiele miesięcy po tym wydarzeniu. Cięcie kosztów nie oznacza również byle jakiego ślubu i wesela.

 • foto-F (2_wstęp.jpeg

  Często słychać głosy zniecierpliwionych mieszkańców naszego grodu, że "miasto" powinno wybudować fabrykę, aby dać mieszkańcom pracę.  Tak to jednak nie wygląda i ani Prezydent, ani Radni żadnej fabryki tu nie zbudują, ale mają wszelkie narzędzia w ręku, aby stwarzać jak najbardziej sprzyjające warunki do rozwoju przedsiębiorczości zachęcania inwestorów do inwestowania w naszym mieście. Jednym z takich działań podjętych przez jeden z klubów radnych przy wsparciu Wojciecha Bakuna Prezydenta Miasta jest inicjatywa powołania Parku Kulturowego Stare Miasto w Przemyślu.

 • meteorologiczne-alert-uniwersal.png

  Woj. podkarpackie (wszystkie powiaty), IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o silnym wietrze

 • zamelduj_online_wstep.jpeg

  – E-meldunek to jedna z uruchomionych przez Ministerstwo Cyfryzacji e-usług, której celem jest po prostu ułatwienie życia obywatelom. Działa od początku 2018 r. Do tej pory skorzystało z niej niemal 45 tysięcy osób – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

 • DSC_0106.jpeg

  Czy Przemyśl może być Smart City? W ostatnim konkursie dla samorządów, w którym ubiegaliśmy się o wsparcie finansowe naszych pomysłów, nie uzyskaliśmy dofinansowania, ale to nie jedyna droga rozwijania idei Smart City w naszym mieście. Prezydent Miasta podejmuje wiele innych działań, które przybliżają nas do bycia inteligentnym miastem: zinwentaryzowane zostały obszary związane między innymi z bezpieczeństwem, efektywnością energetyczną, łącznością czy też cyberbezpieczeństwem.

 • SILNY WIATR.jpeg

  IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o silnym wietrze...
   

 • Ziuk. Młody Piłsudski.jpeg

  Po kilkumiesięcznej przerwie ekipa filmowa Telewizji Polskiej oraz Techfilm Sp. z o.o. powraca do  nagrywania w nadsańskim grodzie scen do serialu "Ziuk. Młody Piłsudski". Pierwsze zdjęcia rozpoczną się już w najbliższą niedzielę (17 marca br.). W związku z pracą ekipy filmowej, zarówno kierowców, jak i pieszych czekają w najbliższym czasie utrudnienia, których wykaz (wraz z mapkami) przedstawiamy poniżej.

  „Ziuk. Młody Piłsudski” to serial, który opowiada o grupie spiskowców walczących z caratem na przełomie XIX i XX wieku. Głównym bohaterem jest młody Józef Piłsudski i jego najbliżsi przyjaciele – późniejsi premierzy i prezydenci. Akcja toczy się w Wilnie, Petersburgu, Łodzi, Warszawie i Krakowie. Serial ma charakter sensacyjno-przygodowy. Rozpoczyna się od zamachu na cara Aleksandra II w Petersburgu w roku 1881, a kończy napadem na pociąg w podwileńskich Bezdanach w roku 1908, dokonanym przez Piłsudskiego i jego tytułowych bojowców. (źródło: TVP)

   

  Ekipa serialu rozpocznie realizację zdjęć w niedzielę, 17 marca. W trakcie kolejnych dni można spodziewać się utrudnień w następujących miejscach:

   

  17 marca br. w godzinach: 6:00 - 23:59

   

  - zajęcie miejsc parkingowych przy ul. Rejtana, ul. Bibliotecznej, ul. S.

  Niewiadomskiego, parkingu na skrzyżowaniu ul. J. Słowackiego i ul. Przemysława

   

   

  18 marca br. w godzinach: 00:00 - 23:59

   

  - zamknięcie ul. Bibliotecznej (cały odcinek)

  - zajęcie miejsc parkingowych przy ul. Rejtana, ul. S. Niewiadomskiego, ul. Biskupa J.

  Śnigurskiego, ul. Władycze, parkingu na skrzyżowaniu ul. J. Słowackiego i ul. Przemysława

   

   

  19 marca br. w godzinach: 00:00 - 23:59

   

  - zamknięcie ul. Komisji Edukacji Narodowej (cały odcinek) i ul. Władycze (odcinek

  od ul. Biskupa J. Śnigurskiego do pl. Czackiego)

  - zajęcie miejsc parkingowych ul. Biskupa J. Śnigurskiego

   

   

  20 marca br. w godzinach: 00:00 - 23:59

   

  - zamknięcie ul. Komisji Edukacji Narodowej (cały odcinek) i ul. Władycze (odcinek

  od ul. Biskupa J. Śnigurskiego do pl. Czackiego)

  - zamknięcie ul. Asnyka (cały odcinek)

  - zajęcie miejsc parkingowych przy ul. Katedralnej i ul. Biskupa J. Śnigurskiego

   

   

  21 marca br. w godzinach: 00:00 - 23:59

   

  - zamknięcie ul. Asnyka (cały odcinek), ul. Katedralnej (odcinek od pl. Katedralnego do

  pl. Czackiego)

  - zajęcie miejsc parkingowych przy ul. Biskupa J. Śnigurskiego

   

   

  22 marca br. w godzinach: 00:00 - 23:59

   

  - zamknięcie ul. Asnyka (cały odcinek), ul. Katedralnej (odcinek od pl. Katedralnego do

  pl. Czackiego)

  - zajęcie miejsc parkingowych przy ul. Biskupa J. Śnigurskiego

   

   

  23 marca br. w godzinach: 00:00 - 23:59

   

  - zamknięcie ul. Asnyka (cały odcinek)

  - zajęcie miejsc parkingowych przy ul. Biskupa J. Śnigurskiego, ul. Grodzkiej, parkingu

  przy ul. Rynek 13

   

   

  24 marca br. w godzinach: 00:00 - 23:59

   

  - zamknięcie ul. Asnyka (cały odcinek), ul. Grodzkiej (odcinek od ul. P. Kmity do ul. A.

  Fredry)

  - zajęcie miejsc parkingowych przy ul. Basztowej oraz zajęcie parkingu przy ul. Rynek

  13 oraz przy pl. Legionów

   

   

  25 marca br. w godzinach: 00:00 - 23:59

   

  - zamknięcie części pl. Legionów

  - zajęcie miejsc parkingowych wzdłuż ul. Grodzkiej

   

   

  26 marca br. w godzinach: 00:00 - 23:59

   

  - zamknięcie części pl. Legionów

  - zajęcie miejsc parkingowych wzdłuż ul. Grodzkiej, ul. Władycze, ul. Biskupa J. Śnigurskiego

   

   

  27 marca br. w godzinach: 00:00 - 23:59

   

  - zamknięcie ul. Komisji Edukacji Narodowej (cały odcinek) i ul. Władycze (odcinek

  od ul. Biskupa J. Śnigurskiego do pl. Czackiego)

  - zajęcie miejsc parkingowych przy ul. Biskupa J. Śnigurskiego

   

   

  12 kwietnia br. w godzinach: 06:00 - 23:59

   

  - zajęcie miejsc parkingowych wzdłuż pl. Katedralnego, ul. Biskupa J. Śnigurskiego

   

   

  13 kwietnia br. w godzinach: 00:00 - 23:59

   

  - zamknięcie ul. Zamkowej (odcinek od Św. Królowej Jadwigi do pl. Katedralnego) i

  pl. Katedralnego

  - zajęcie miejsc parkingowych przy ul. Biskupa J. Śnigurskiego, ul. Smolki (cały

  odcinek)

   

   

  14 kwietnia br. w godzinach: 00:00 - 23:59

  - zamknięcie ul. Smolki (cały odcinek)

 • fot. Agata Czereba (1).jpeg

  Jeszcze przez kilkadziesiąt minut (do godz. 12.00) możemy uratować czyjeś życie oddając najcenniejszy z leków – krew.

 • meteorologiczne-alert-uniwersal.png

  Woj. podkarpackie (6 powiatów), IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o silnym wietrze

 • Zaproszenie do składania ofert (o wartości nieprzekraczającej równowartości 30 000 euro)      Gmina Miejska Przemyśl, Rynek 1: 37-700 Przemyśl, NIP 795-231-95-92, w imieniu  której działa Straż Miejska w Przemyślu, …

  Informacja dotycząca zabudowy samochodu specjalnego dla Straży Miejskiej w Przemyślu. Komendant Straży Miejskiej w Przemyślu informuje, że wpłynęła jedna oferta na zabudowę samochodu specjalnego, spełniająca wymogi formalne określone w zapytaniu …

 • fot. A. Czereba (25).jpeg

  Odbywające się pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Prezydenta Miasta Przemyśla oraz Starosty Przemyskiego wydarzenie, tradycyjnie rozpoczęło się mszą świętą, której w tym roku przewodniczył abp Józef Michalik. Podczas okolicznościowego nabożeństwa, kazanie wygłosił specjalnie przybyły na tę okazję katolicki duchowny obrządków ormiańskiego i łacińskiego, działacz społeczny oraz historyk Kościoła – ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

 • meteorologiczne-alert-uniwersal.png

  Woj. podkarpackie (11 powiatów), IMGW-PIB wydał ostrzeżenie drugiego stopnia o silnym wietrze