Na drogach powiatu przemyskiego policjanci przeprowadzili wczoraj działania "Bezpieczny pieszy". Akcja ta na stałe wpisała się w harmonogram policyjnych działań, bo niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, jakimi są piesi, mają najmniejsze szansę w konfrontacji z pojazdami.

Wczoraj na terenie naszego powiatu, policjanci przeprowadzili wzmożone działania pn. „Bezpieczny pieszy”, w których szczególną uwagę zwracali na kierujących popełniających wykroczenia wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego. Akcja ma na celu zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych oraz uświadomienie uczestników ruchu drogowego o zagrożeniach, jakie mogą ich spotkać, jeżeli nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego.

Podczas działań policjanci reagowali głównie na następujące wykroczenia - nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu oraz wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi.

Funkcjonariusze zwracali również szczególną uwagę na pieszych, czy stosują się do nowych przepisów zwiazanych z zakazem używania telefonów komórkowych lub innych urządzeń elektronicznych podczas przechodzenie przez jezdnię i przechodzenia przez przejście dla pieszych.

Mundurowi ujawnili 21 wykroczeń popełnionych przez kierujących i 2 wykroczenia z udziałem pieszych.
 
Policja przypomina:
Pieszy, wchodząc na przejście dla pieszych, musi obserwować otoczenie i reagować na potencjalne zagrożenia ze strony kierujących pojazdami. Według wprowadzonego od początku roku nowego taryfikatora, mandat za korzystanie z telefonu komórkowego lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych, wynosi 300 złotych.

Szanujmy życie nasze i innych uczestników ruchu drogowego i przestrzegajmy przepisy ruchu drogowego bez względu na to, czy jesteśmy pieszymi, czy kierowcami.