"Zsyłką na Sybir - historię Polski pisano lat ponad dwieście; Może u schyłku tego stulecia dobry Bóg zmieni to wreszcie" - te słowa Mariana Jonkajtysa, aktora, który wraz z rodziną spędził sześć lat na zesłaniu w Kazachstanie, są mottem zamieszczonym na przemyskim pomniku Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia przy Wyb. Marszałka J. Piłsudskiego. To tutaj od kilku lat odbywają się główne uroczystości upamiętniające kolejne rocznice agresji sowieckiej na Polskę, a jednocześnie Dzień Sybiraka. Tak było również w tym roku, podczas 82. rocznicy tego wydarzenia, którego konsekwencją była tragedia wielu polskich rodzin.

Ze względu na deszczową aurę, zasadnicza cześć uroczystości odbyła się w kościele oo. Karmelitów Bosych, gdzie uczestnicy uroczystości wzięli udział w Mszy Świętej w intencji ofiar sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku oraz zmarłych i żyjących Sybiraków.

Następnie delegacje udały się pod pomnik  Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia. Towarzyszyła im Kompania Honorowa Wojska Polskiego oraz poczty sztandarowe. Po odegraniu hymnu państwowego oddano salwy honorowe i złożono kwiaty, upamiętniając ofiary sowieckiej agresji i Sybiraków.

 

 

 

 

Zdjęcia: Marian Boczar, Tomasz Golkowski